Rozmawiamy o sytuacji wokół Krajowej Rady Sądownictwa, w związku z interwencją policji i prokuratury, w budynku w którym mieści się ta instytucja. W ubiegłym tygodniu organy ścigania weszły do KRS, aby przejąć akta spraw prowadzonych przez rzeczników dyscyplinarnych, głównie wobec sędziów walczących o tzw. praworządność.
Waldemar Żurek i Dagmara Pawełczyk-Woicka
Czytaj więcej
Zamach organów władzy wykonawczej na samodzielność, niezależność i autonomię Krajowej Rady Sądownictwa to zamach na niezależność sądów i niezawisłość sędziów i zamach na podstawowe prawa obywatelskie, tj. prawo obywatela do sądu - pisze w uchwale Prezydium KRS.
Czytaj więcej
Jak stwierdziła Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, wejście prokuratury do budynku KRS to według niej "pogwałcenie konstytucyjnie gwarantowanego immunitetu sędziowskiego siłowym wtargnięciem i splądrowaniem biura sędziego Piotra Schaba".
Czytaj więcej
Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa zobowiązało Przewodniczącego Rady do złożenia zawiadomienia do prokuratury o uzasadnionym popełnieniu przestępstwa przez ministra sprawiedliwości, jego współpracowników oraz sędziego, który wyraził zgodę na objęcie funkcji rzecznika ad hoc oraz wobec osób, które podpisały zawiadomienie złożone w imieniu SSP Iustitia o niepopełnionym przestępstwie.
Czytaj więcej
Zabrane w środę przez prokuraturę akta dotyczyły m.in. spraw sędziów Waldemara Żurka, Pawła Juszczyszyna i Piotra Gąciark - mówi "Rzeczpospolitej" Piotr Schab, powołany przez Zbigniewa Ziobrę rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych.
Czytaj więcej
Prokuratorzy weszli do biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów by przejąć akta niektórych spraw dyscyplinarnych. Łatwo nie było, policjanci musieli siłą otwierać szafę. Czynności nadal trwają.
Czytaj więcej
Prokuratorzy w asyście policji weszli w środę rano do biura zastępców rzecznika dyscyplinarnego sędziów, które mieści się w budynku KRS. Żądają wydania akt z postępowań dyscyplinarnych, które posiadają rzecznicy.