Materiał powstał we współpracy z Kancelarią PCS | Littler
Jak mówią goście programu „Rzecz o prawie”, partnerzy w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, prawnik nie jest od tego, by tworzyć problemy, ale by doradzać. Ich zdaniem to coraz trudniejsze w przeregulowanym otoczeniu prawnym. Coś co kiedyś miało kilka paragrafów, teraz ma całą ustawę czy kodeks – zauważa mecenas Łukasz Chruściel.
– Za kilka tygodni wchodzi do procedury cywilnej szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę, np. związkowców. Sposób, w jaki zredagowano te przepisy, woła o pomstę do nieba. Być może cel był słuszny, ale efekt przeczy wszystkim zasadom legislacji. W takiej rzeczywistości szczególnie na znaczeniu zyskuje innowacyjne doradztwo prawne – dodaje.
W ocenie mecenasa Parucha znajomość prawa pracy wśród przedsiębiorców i pracowników jest coraz większa.
– Nie tylko dlatego, że dzielimy się tą wiedzą, ale dlatego, że wzrasta rola czynnika ludzkiego w gospodarce i uwaga mu poświęcana. Gdy zaczynałem doradzać 25 lat temu, koszty osobowe w budżetach firm były nieznaczącym elementem. Dziś w większości przedsiębiorstw to główna pozycja – mówi.