Trybunał: praca w Prokuratorii Generalnej przepustką do adwokatury

Na karierę adwokata bez odbycia aplikacji i zdania egzaminu może liczyć osoba, która była zatrudniona w Prokuratorii Generalnej RP na stanowisku asystenta radcy - wynika z wtorkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Publikacja: 07.06.2022 14:15

sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski

sędzia TK Zbigniew Jędrzejewski

Foto: PAP/Rafał Guz

Skargę do TK złożyła pani E.K., która jest doktorem nauk prawnych (bez habilitacji), a w latach  2008-2014 pracowała na etacie jako asystent radcy w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej (ówcześnie Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa).

E.K. złożyła wniosek o wpis na listę adwokatów i po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, uzyskała decyzję pozytywną decyzję Okręgowej  Rady Adwokackiej. Uchwałę  ORA zakwestionował Minister Sprawiedliwości. Jego zdaniem zatrudnienie w Prokuratorii Generalnej nie stanowi przesłanki uzasadniającej wpis na listę adwokatów.

Kobieta zaskarżyła decyzję ministra do sądu administracyjnego wskazując na naruszenie art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b i c ustawy Prawo o adwokaturze. Jej zdaniem funkcją tego przepisu jest umożliwienie wpisu na listę adwokatów osobom, które dają odpowiednią rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu pod względem merytorycznym i etycznym. W obecnym stanie prawnym ścieżka ta jest dostępna dla osób zatrudnionych w kancelariach prawnych lub zespołach adwokackich. W ocenie skarżącej brak jest jakichkolwiek racji, aby dyspozycją tego przepisu nie było objęte również doświadczenie zawodowe zdobyte w ramach wykonywania czynności związanych ze świadczeniem pomocy prawnej w Prokuratorii Generalnej.

Czytaj więcej

Otwarcie zawodów prawniczych nie pogorszyło poziomu usług

WSA skargę oddalił.  To samo zrobił zrobił ze skargą kasacyjną skarżącej  Naczelny Sąd Administracyjny.

Trybunał uznał skargę E.K. za uzasadnioną.  W jego ocenie art. 66 ust. 1 pkt 5 lit. b i c ustawy z 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze w zakresie, w jakim zaskarżone przepisy odmawiają określonych w nich uprawnień osobom zatrudnionym w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej na stanowisku asystenta radcy (w tym specjalisty i głównego specjalisty) są niezgodne z Konstytucją RP.

- Skarżąca spełniała przesłanki do wpisu na listę adwokatów, gdyż była zatrudniona w profesjonalnej jednostce, zajmujące się wykonywaniem czynności prawnych, związanych ze świadczeniem pomocy prawnej. Przepisy nie wymagają wskazania konkretnej jednostki prawnej jako przesłanki do wpisu. Prokuratoria świadczy profesjonale usługi prawne, tak jak kancelarie tylko tylko, że dla Skarbu Państwa. Tym samym skarżąca nabyła tożsame kwalifikacje jak adwokat - uzasadniał sędzia sprawozdawca Andrzej Zielonacki .

Jak dodał, nie bez znaczenia jest fakt, że skarżąca ma stopień doktora nauk prawnych.

Orzeczenie wydał skład orzekający Trybunału Konstytucyjnego w składzie:  Zbigniew Jędrzejewski (przewodniczący),  Andrzej Zielonacki {sprawozdawca), Krystyna Pawłowicz,  Michał Warciński i  Jarosław Wyrembak.

sygn. akt SK 68/19

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie