Dotyczy to przypadków, gdy dany zawód jest regulowany. A takim jest ten, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymagań kwalifikacyjnych i warunków określonych w odrębnych przepisach. W Polsce jest nim np. adwokat, psycholog, radca prawny czy doradca podatkowy.
W takich sytuacjach osoba, która zdobyła kwalifikacje w państwie członkowskim, potrzebuje ich oficjalnego uznania w tym kraju, w którym chce wykonywać profesję.
W przypadku wszystkich pozostałych zawodów zatrudnienie pracownika posiadającego kwalifikacje uzyskane w kraju członkowskim Unii Europejskiej zależy od pracodawcy. Taka zasada dotyczy wyłącznie obywateli państw Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
[b] Gdzie można się dowiedzieć, czy dany zawód jest regulowany w danym państwie członkowskim Unii Europejskiej?[/b] – pyta czytelnik.
Każde państwo członkowskie samo określa, czy dana profesja jest regulowana czy też nie. Ten sam zawód może być regulowany w jednym kraju należącym do Unii, podczas gdy w pozostałych państwach członkowskich nie jest za taki uznawany. Dlatego należy w każdym przypadku dowiadywać się w ośrodku informacji danego państwa, czy dany zawód jest regulowany.