Pochwała prawniczego fermentu - komentuje Marek Domagalski

W cieniu gorących sporów o status KRS o prezydenckie prawo łaski, a ostatnio o jego zamysł referendalny, w ostatnich dniach odnotowałem trzy wydarzenia, których motorem byli prawnicy praktycy. Łączy je zamysł usprawnienia ich pracy.

Aktualizacja: 27.06.2017 14:11 Publikacja: 27.06.2017 11:52

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Zacznę od prawa restrukturyzacyjnego, gruntownie zmienionego przed półtorarokiem. Ma pomóc firmie przetrwać finansowe kłopoty, a pracownikom utrzymać pracę. I jaką radę usłyszeli prawnicy z tej branży podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju? Jeśli chcesz mieć efekt, czyli porozumienie z wierzycielami, to wypracuj je już na początku (czytaj: ustąp). Inaczej postępowanie restrukturyzacyjne na nic się zda – zmarnujesz wysiłek i pieniądze.

A ile marnujemy wysiłku sędziów i pieniędzy podatnika z powodu przewlekłości postępowań? Ta chroniczna przypadłość polskich sądów, dokładniej walka z nią, była tematem piątkowej konferencji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS. W mojej ocenie przewlekłość czy nawet zwykła ślamazarność jest matką wielu schorzeń polskiego sądownictwa. Zachęca do obstrukcji sądów, do ich lekceważenia. Na szczęście jest na nią cudowne lekarstwo: poprawa organizacji i egzekwowanie solidnej pracy sędziów.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr