Reklama
Rozwiń

Pochwała prawniczego fermentu - komentuje Marek Domagalski

W cieniu gorących sporów o status KRS o prezydenckie prawo łaski, a ostatnio o jego zamysł referendalny, w ostatnich dniach odnotowałem trzy wydarzenia, których motorem byli prawnicy praktycy. Łączy je zamysł usprawnienia ich pracy.

Aktualizacja: 27.06.2017 14:11 Publikacja: 27.06.2017 11:52

Marek Domagalski

Marek Domagalski

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Zacznę od prawa restrukturyzacyjnego, gruntownie zmienionego przed półtorarokiem. Ma pomóc firmie przetrwać finansowe kłopoty, a pracownikom utrzymać pracę. I jaką radę usłyszeli prawnicy z tej branży podczas konferencji w Ministerstwie Rozwoju? Jeśli chcesz mieć efekt, czyli porozumienie z wierzycielami, to wypracuj je już na początku (czytaj: ustąp). Inaczej postępowanie restrukturyzacyjne na nic się zda – zmarnujesz wysiłek i pieniądze.

A ile marnujemy wysiłku sędziów i pieniędzy podatnika z powodu przewlekłości postępowań? Ta chroniczna przypadłość polskich sądów, dokładniej walka z nią, była tematem piątkowej konferencji Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS. W mojej ocenie przewlekłość czy nawet zwykła ślamazarność jest matką wielu schorzeń polskiego sądownictwa. Zachęca do obstrukcji sądów, do ich lekceważenia. Na szczęście jest na nią cudowne lekarstwo: poprawa organizacji i egzekwowanie solidnej pracy sędziów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono