Wcześniejsza emerytura: świadectwo pracy równe zeznaniom świadków

Osoba starająca się o wcześniejszą emeryturę może przed sądem podważyć świadectwa pracy sprzed lat

Publikacja: 11.04.2012 08:58

Wcześniejsza emerytura: świadectwo pracy równe zeznaniom świadków

Foto: www.sxc.hu

Ryszard Z. odwołał się do sądu od decyzji ZUS z marca 2009 r. w sprawie odmowy przyznania mu wcześniejszej emerytury.

Starał się o to świadczenie na podstawie art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który nadal wielu osobom daje prawo do wcześniejszej emerytury. Warunkiem jej uzyskania jest jednak udowodnienie po latach, że 31 grudnia 1998 r. ubezpieczony miał wypracowany 25-letni staż emerytalny, w tym 15 lat przepracował w szczególnych warunkach bądź w szczególnym charakterze.

ZUS zakwestionował jednak te okresy, gdyż dopatrzył się w świadectwach pracy, że ponad sześć lat Ryszard Z. poza pracami spawacza w zakres obowiązków miał wpisane też czynności ślusarza i wiertacza. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że mężczyzna nie wykonywał prac ślusarza w pełnym wymiarze, co jest warunkiem przyznania tego świadczenia, i odmówił go.

Gdy sprawa trafiła do sądu, sędziowie dali wiarę powołanym świadkom i przyznali Ryszardowi Z. prawo do wcześniejszej emerytury. Sąd uznał bowiem, że zapewnienia jego kolegów z pracy potwierdzają, że wnioskodawca stale i w pełnym wymiarze czasu wykonywał wyłącznie czynności spawacza ujęte w wykazie A, dział XIV, poz. 12 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.).

Innego zdania był sąd apelacyjny, do którego odwołał się ZUS. Uznał mianowicie, że zeznania świadków nie znajdują potwierdzenia w dokumentach i nie można im dać wiary. Ze świadectw pracy wynika, że Ryszard Z. w okresie zatrudnienia wykonywał nie tylko czynności spawacza, ale także ślusarza i wiertacza. Oznacza to, że czynności spawacza wykonywał jedynie doraźnie. Sąd stwierdził, że skoro takie dokumenty zostały sporządzone w czasie, gdy praca była świadczona lub zaraz po jej zakończeniu, nie mogą teraz zostać obalone przez zeznania świadków składane po upływie znacznego czasu od zakończenia wykonywania pracy.

Sąd Najwyższy uchylił niekorzystne dla Ryszarda Z. rozstrzygnięcie. Sędziowie stwierdzili bowiem, że świadectwo pracy i świadectwo wykonywania pracy w szczególnych warunkach są dokumentami prywatnymi. Zawierają oświadczenie wiedzy pracodawcy i z tego względu zgodność z prawdą ich treści może być podważana wszelkimi środkami dowodowymi. Jest to możliwe także w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, w których prowadzenie dowodu z zeznań świadków lub z przesłuchania stron, zgodnie z art. 473 kodeksu postępowania cywilnego, nie podlega ograniczeniom.

W takiej sytuacji wszystkie okoliczności pracy w szczególnych warunkach, które wystąpiły przed laty, można teraz udowodnić za pomocą zeznań świadków. Nawet wówczas, gdy zeznania te pozostają w sprzeczności ze świadectwami pracy.

Sąd Najwyższy poszedł nawet o krok dalej i stwierdził, że zawarta w świadectwie pracy w szczególnych warunkach ocena charakteru zatrudnienia pracownika nie jest dla sądu wiążąca. Wiarygodność tego dokumentu powinna więc podlegać takiej samej ocenie jak w wypadku każdego innego dowodu.

Dokumenty urzędowe korzystają jedynie z domniemania zgodności z prawdą do chwili ich obalenia. (sygn. II UK 43/11).

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem