Minął już termin na przesyłanie uwag do ustawy deregulacyjnej w konsultacjach społecznych. – Jestem w trakcie zapoznawania się z nimi – informuje „Rz" wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. Decyzja, czy i ewentualnie które zostaną uwzględnione, jeszcze nie zapadła.
Adwokaci, radcowie, notariusze i komornicy przekonują, że skrócenie aplikacji nie jest uzasadnione. Ich argumenty są podobne: spowoduje to pogorszenie jakości szkolenia. Są także przeciwni skróceniu wymaganego doświadczenia pozwalającego na podejście do egzaminu zawodowego bez aplikacji.
Radcowie i adwokaci inaczej oceniają pomysł rezygnacji z testu na egzaminie zawodowym. Radcowie są za. Adwokaci zaś przekonują, że uniemożliwi to weryfikację wiedzy aplikanta.
Legislatorzy non grata
Solidarne oburzenie wywołuje natomiast wprowadzenie uprawnień dla legislatorów, którzy mieliby przystępować do egzaminu adwokackiego, notarialnego czy radcowskiego bez aplikacji.
Ten pomysł oburza też Stowarzyszenie Doradców Prawnych. „Trudno doszukać się logicznego uzasadnienia, dlaczego ich praca będzie bardziej przydatna na sali sądowej niż doświadczonego prawnika z biznesu" – pisze organizacja w swoim stanowisku (zamierza się dołączyć do konsultacji, gdy ustawa trafi do Sejmu).