NSA orzekł tak badając zasadność odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sprawa rozpatrywana orzeczeniem WSA dotyczyła przyznania świadczenia pielęgnacyjnego pewnej kobiecie, która wyrok co prawda otrzymała ale spóźniła się zaledwie dzień z wnioskiem o sporządzenie do niego uzasadnienia.
Kobieta postanowiła złożyć jednocześnie dwa wnioski: o sporządzenie uzasadnienia oraz o przywrócenie terminu do dokonania tej czynności. Wskazała, że powodem przekroczenia ustawowego terminu było niezrozumienie przez nią pouczenia sądu o procedurze niezbędnej do uzyskania uzasadnienia, które następnie miało jej otworzyć drogę do zaskarżenia wyroku w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
Dodała, że z powodu całodobowej opieki nad najmłodszym, ciężko chorym dzieckiem i skrajnego wyczerpania fizycznego źle zrozumiała pouczenie z Sądu i nie złożyła w terminie wniosku. Zwróciła również uwagę na konieczność opieki nad dwojgiem innych małoletnich dzieci.
Odmawiając matce przywileju Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie powołał się na przepisy Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zgodnie z którymi, w razie oddalenia skargi, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.
WSA zaznaczył, że stronie może zostać przywrócony termin do dokonania czynności w postępowaniu sądowym, jeżeli uchybienie terminu nastąpiło bez jej strony i jeżeli złoży ona stosowny wniosek o przywrócenie uchybionego terminu.