Kiedy można skorzystać z pieniędzy zgromadzonych w PPK?

Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 60 lat, może wycofać środki ze swojego rachunku PPK, ale z pomniejszeniami. Taka dyspozycja jest składana instytucji finansowej. Należy odróżnić ją od deklaracji o rezygnacji, która - po złożeniu pracodawcy - powoduje brak nowych wpłat do PPK.

Publikacja: 31.03.2024 13:55

Kiedy można skorzystać z pieniędzy zgromadzonych w PPK?

Foto: Adobe Stock

Głównym celem PPK jest systematyczne gromadzenie przez uczestnika oszczędności, z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia. Uczestnik PPK, który nie ma jeszcze 60 lat, może jednak wycofać środki ze swojego rachunku PPK, bez potrzeby uzasadniania tej decyzji. Takie wycofanie (zwrot) wiąże się z pomniejszeniami. Nie można skorzystać z częściowego zwrotu - zwrot obejmie zawsze całość środków zgromadzonych na danym rachunku PPK.

Przykład. Uczestnik PPK, w wieku 40 lat, chce wycofać środki ze swojego rachunku PPK z uwagi na stan zdrowia. Wolałby wycofać tylko część środków, ale w razie zwrotu nie jest to możliwe. Warto sprawdzić, czy w przypadku uczestnika PPK ma miejsce „poważne zachorowanie”, zgodnie z definicją zawartą w ustawie o PPK (np. orzeczenie umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności na okres co najmniej 2 lat). W przypadku każdego „poważnego zachorowania” uczestnik może wypłacić ze swojego rachunku PPK do 25% środków — bez pomniejszeń. 

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama