Ponad 60 proc. respondentów w sondażu, przeprowadzonym dla „Rzeczpospolitej” przez IBRiS opowiedziało za tym, żeby świadczenie 500 plus podlegało corocznej waloryzacji o wskaźnik inflacji – tak jak renty czy emerytury (30,1 proc. – „zdecydowanie tak”, a „raczej tak” – 30 proc.). Za waloryzacją są nie tylko wyborcy PiS (78 proc.), ale również PSL (aż 80 proc.), Konfederacji (59 proc.), Koalicji Obywatelskiej (42 proc.), a najmniej licznie za podwyżką opowiadają się wyborcy Lewicy (28 proc.).

Czytaj więcej

Terlecki: Zmiany w 500 plus? Z pewnością coś takiego nastąpi, ale jeszcze nie w tej chwili

Przed konwencją PiS w Markach na początku czerwca pojawiły się informacje, że partia ogłosi waloryzację świadczenia do 700 zł. Jednak do niczego takiego nie doszło. Na pytanie, czy jest taki pomysł w Zjednoczonej Prawicy, Ryszard Terlecki powiedział w rozmowie z dziennikiem „Polska Times”, że „z pewnością coś takiego nastąpi”. - Jeszcze nie w tej chwili, ponieważ nie nadszedł na to moment - zastrzegł wicemarszałek Sejmu, nie wyjaśniając, kiedy według niego będzie na to odpowiednia chwila.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą corocznej waloryzacji 500+ o wskaźnik inflacji

O planach rządu w tej sprawie poinformowała w czwartek w Radiu ZET Magdalena Rzeczkowska, minister finansów.

- Absolutnie nie. Nie ma takiej przestrzeni i nie ma takich planów. Mamy inne wyzwania - obronność, bezpieczeństwo energetyczne i finansowe Polaków. To są priorytety – wytłumaczyła szefowa resortu finansów.

Rzeczkowska zadeklarowała także, że odpowiadając za finanse Polski nie zgodzi się na „wyborcze rozdawnictwo”.