Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach ryku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.). Zmiany mają usprawnić funkcjonowanie publicznych służb zatrudnienia oraz zwiększyć dostęp do usług rynku pracy świadczonych na rzecz bezrobotnych poszukujących pracy i pracodawców.
Sejm zdecydował o ujednoliceniu dodatku aktywizacyjnego dla bezrobotnych w związku z podjęciem zatrudnienia bez względu na to, kto je zainicjował. Dodatek ten będzie wypłacony w maksymalnej wysokości połowy zasiłku dla bezrobotnych przez połowę okresu, w jakim by on przysługiwał. Gdy nowy przepis wejdzie wżycie, wysokość dodatku nie będzie uzależniona od tego, z czyjej inicjatywy doszło do zatrudnienia osoby bezrobotnej.
Ustawodawca liczy na to, że zmiana ta przyczyni się do bardziej aktywnego szukania pracy.
Osoby, które podjęły pracę (choć zachowały status bezrobotnego), a samotnie wychowują dzieci do siedmiu lat, mogą liczyć na większe pieniądze na zapewnienie im opieki w czasie, gdy będą w pracy.
Zgodnie ze zmienionymi przepisami starosta po udokumentowaniu poniesionych kosztów będzie mógł zrefundować opiekę nad każdym dzieckiem do wysokości połowy zasiłku dla bezrobotnych.