Taki zasiłek przysługuje bezrobotnemu przez maksymalnie trzy miesiące po opuszczeniu granic, w wysokości ustalonej przed wyjazdem.
W wyjątkowych sytuacjach jego wypłata może być przedłużona do maksymalnie sześciu miesięcy. W czasie jego pobierania bezrobotny ma jednak obowiązek aktywnego poszukiwania pracy.
Wymogi formalne
Bezrobotny może wyjechać i zachować prawo do zasiłku pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, musi najpierw być zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy przez przynajmniej cztery tygodnie. Może jednak poprosić, aby wojewódzki urząd pracy skrócił ten czas i umożliwił wcześniejszy wyjazd za granicę.
Zgodnie z zaleceniem unijnym taką zgodę urząd powinien wydać zwłaszcza bezrobotnemu towarzyszącemu swojemu małżonkowi lub partnerowi, który podjął pracę w innym państwie. Jeszcze przed wyjazdem bezrobotny musi wystąpić do wojewódzkiego urzędu pracy o wydanie zaświadczenia U2, bez którego zasiłek nie będzie transferowany.
Po dotarciu do Niemiec lub Austrii bezrobotny musi następnie, w ciągu siedmiu dni, zgłosić się do tamtejszego urzędu pracy. Spełnienie tego warunku oznacza wypłatę zasiłku dla bezrobotnych również za okres pozostawania w podróży. Jeśli nie zostanie zachowany termin siedmiu dni, wówczas zasiłek będzie przysługiwał dopiero od dnia zarejestrowania, pomniejszony o czas pozostawania w podróży.