"Apeluję o debatę na temat euro. To obowiązek rządzących, bo odwrotną stroną każdej władzy jest odpowiedzialność. Niech sprawa polskiej obecności w eurozonie stanie się sprawą publiczną i ponadpartyjną. Łączącą, nie dzielącą" - napisał w "Rzeczpospolitej" z 2 stycznia Bogusław Chrabota.

W odpowiedzi na ten apel Korwin-Mikke - poseł Konfederacji i lider partii KORWiN - udzielił odpowiedzi w imieniu swojego ugrupowania. "Sądzę, że jest to pogląd podzielany cum grano salis (z odrobiną sceptycyzmu - red.) przez całą Konfederację".

Lider partii KORWiN przypomina następnie, że "III Rzeczpospolita zobowiązała się do przyjęcia euro – a umów trzeba dotrzymywać".

Korwin-Mikke pisze też, że "Polska nie zginie po wprowadzeniu euro - ani bez wprowadzenia euro". "Problem jest ściśle ilościowy. Jednak w tle chodzi o scalenie Unii – lub o scaleniu zapobieżenie. To jednak inna dyskusja" - zaznacza.

Powołując się na dane Eurostatu lider partii KORWiN stwierdza następnie, iż "nawet stronnicze dane pokazują, że państwa, które nie przyjęły euro mają się lepiej od tych, które je przyjęły".

Dlatego też Korwin-Mikke proponuje, by Sejm i Senat "bezzwłocznie uchwaliły, że Polska wstąpi" do strefy euro w 2222 roku.

"Można by ew. przyspieszyć ten termin. Rok 2221 to rocznica zwycięskiego zakończenia wojny z Bolszewią" - dodaje (w 2221 roku będzie przypadać 300 rocznica traktatu ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką - red.).