22:51
10.10.2021

Koniec relacji

Na tym kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy, że byli Państwo z nami.

22:11
10.10.2021

Policja: Jedna osoba zatrzymana

Stołeczna policja podała w mediach społecznościowych, że przejście części manifestantów ze Starego Miasta w kierunku ul. Nowogrodzkiej "spowodowało zagrożenie w ruchu drogowym".

"W związku z powyższym podjęto kilkukrotnie interwencje, zmieniając trasę przemarszu na ulice o mniejszym natężeniu ruchu. Wobec osób podjęto czynność legitymowania" - przekazano.

Komenda Stołeczna Policji oświadczyła, że nakładane są mandaty karne, a w przypadku odmowy ich przyjęcia kierowane są wnioski o ukaranie do sądu. "Jeden z policjantów został uderzony kamieniem. Zatrzymano jedną osobę za naruszenie nietykalności policjanta" - czytamy.

22:01
10.10.2021

Kukiz krytykuje organizatorów warszawskiej manifestacji

Poseł Paweł Kukiz skrytykował organizatorów prounijnej demonstracji na placu Zamkowym w Warszawie. Jego zdaniem wydarzenie takie w miesięcznicę smoleńską to "przekroczenie wszelkich granic".

Czytaj więcej

Kukiz: Demonstracja w miesięcznicę - perfidne, nieludzkie, przekroczenie wszelkich granic
21:46
10.10.2021

Trwa protest

"Mamy prawo protestować" - skandują zebrani.

21:43
10.10.2021

Wulgarne okrzyki przed siedzibą PiS

"Wyp..." - skandują protestujący przed siedzibą PiS. Na miejscu są znaczne siły policyjne. Manifestanci poruszają temat kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią, domagając się ochrony życia i zdrowia koczujących na granicy migrantów.

21:37
10.10.2021

Strajk Kobiet na Nowogrodzkiej

Na Nowogrodzką dotarła też grupa Strajku Kobiet z Martą Lempart,

21:30
10.10.2021

Protest przed siedzibą PiS

Kilkaset osób dotarło przed siedzibę Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej policja otoczyła budynek. Jak informuje dziennikarz Wirtualnej Polski, jest spokojnie - funkcjonariusze przyglądają się trwającemu protestowi.

20:58
10.10.2021

Nowogrodzka zablokowana

Policja zablokowała ulicę Nowogrodzką w Warszawie - informuje dziennikarz "Rzeczpospolitej" Jacek Nizinkiewicz.

Na Nowogrodzkiej na protestujących już teraz czeka kilkudziesięciu policjantów - podaje Klaudiusz Michalec z Wirtualnej Polski.

20:45
10.10.2021

Marsz na Nowogrodzką

Po zakończeniu manifestacji Marta Lempart ze Strajku Kobiet wezwała manifestantów do udania się na ulicę Nowogrodzką, gdzie znajduje się siedziba Prawa i Sprawiedliwości.

"Na razie zatrzymali nasz samochód i sprawdzają trzeźwość kierowcy. Po 3 minutach mają nas puścić" - relacjonował Strajk Kobiet w mediach społecznościowych.

Policja zablokowała przejście przez ul. Marszałkowską - podał dziennikarz Radia Zet.

20:04
10.10.2021

Arłukowicz: Nie ulegajcie prowokacjom

Po tym, jak odegrana została "Oda do radości" na scenę wkroczył Bartosz Arłukowicz, który poinformował o zakończeniu manifestacji na placu Zamkowym w Warszawie i podziękował zebranym za przybycie. - Nie ulegajcie prowokacjom, wracajcie bezpiecznie do domu - mówił do zgromadzonych europoseł Koalicji Obywatelskiej.

19:58
10.10.2021

Tusk: Ciąg dalszy nastąpi

Na scenę wchodzi ponownie Donald Tusk. Dziękuje zebranym za obecność.

Tusk do uczestników manifestacji: Jesteście dzisiaj źródłem nadziei. Ja tu przy was wszystkich przyrzekam wam i wszystkim Polakom, że my tego wysiłku, waszych nadziei, waszej energii nie zmarnujemy.

Tusk: To nie będzie łatwy ani krótki marsz, ale wierzcie mi: zwycięstwo nastąpi szybciej, niż o tym myślicie. Ciąg dalszy nastąpi.

19:55
10.10.2021

Grodzki o "wyspie dobrej nadziei"

Przemówienie wygłasza marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Grodzki: Jest Senat. Od dwóch lat bronimy konstytucji, praworządności, przyzwoitości. Staramy się być wyspą dobrej nadziei dla wszystkich Polek i Polaków.

19:39
10.10.2021

Karyś: Plac Zamkowy jest dzisiaj w 126 miastach

Głos zabiera szef KOD Jakub Karyś.

Karyś: Plac Zamkowy jest dzisiaj w 126 miastach w Polsce i na całym świecie.

19:37
10.10.2021

Lempart: Walczymy o wartości europejskie

Przemawia Marta Lempart ze Strajku Kobiet.

Lempart: Walczymy o wartości europejskie, każdy po swojemu. Polski dla wszystkich nie będzie, jeśli nie będziemy w Europie, która jest dla wszystkich.

19:30
10.10.2021

Moczulski: Nie wiedzą, co czynią

Głos zabiera Leszek Moczulski.

Moczulski: Polska w niebezpieczeństwie, ojczyzna w niebezpieczeństwie - w niebezpieczeństwie podwójnym. Ponad 30 lat temu odzyskaliśmy po raz drugi w ostatnich stu latach niepodległość. Jesteśmy niepodległym krajem w niepodległej Europie. Europa musi być niepodległa, żebyśmy my byli niepodlegli. Pojawia się niebezpieczeństwo, groźba. Bardzo nieodpowiedzialni politycy, być może nie wiedzący, co czynią, dążą do tego, żeby Polska była otoczona wrogami.

19:28
10.10.2021

Owsiak: Tu jest Polska

Kolejny mówca to Jerzy Owsiak, który zaprosił na scenę Donalda Tuska.

Owsiak: Szacunek dla gościa, który nas wyciągnął z mieszkań. Nie zgubmy wolności, cieszmy się nią, bo wolność jest cudowna, walczmy o nią.

- Tu jest Polska - skandują kontrmanifestanci. - Tu jest Polska - odpowiada Owsiak, zachęcając tłum do powtarzania tego hasła.

Czytaj więcej

Bąkiewicz zagłuszał przemówienia. Wanda Traczyk-Stawska: Milcz głupi chłopie!
19:22
10.10.2021

Arłukowicz: Jest nas tutaj 80-100 tysięcy

Europoseł Bartosz Arłukowicz przekazał dane dotyczące liczby uczestników manifestacji.

Arłukowicz: Mam informacje od miasta - wszystkie okoliczne ulice są pełne ludzi. Jest nas tutaj między 80 a 100 tysięcy.

19:04
10.10.2021

Kalinowski: Nie ma ważniejszej sprawy

Przemawia przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Kalinowski: Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska, niż przyszłość naszych dzieci, następnych pokoleń. Nie ma sprawy ważniejszej, niż Polska w Unii Europejskiej.

19:02
10.10.2021

Biedroń: Lech Kaczyński stałby z nami

Głos zabiera jeden z liderów Lewicy europoseł Robert Biedroń,

Biedroń: Traktat lizboński podpisywał Lech Kaczyński. Gdyby Lech Kaczyński żył, dzisiaj wstydziłby się za swojego brata. Lech Kaczyński stałby dzisiaj z nami.

18:58
10.10.2021

Miller: PiS to naftalina i kadzidło

Przemawia były premier, obecnie europoseł, Leszek Miller. - PiS to żadna przyszłość, to naftalina i kadzidło. Polska nam nie wybaczy, jeśli nie odsuniemy tej szkodliwej władzy. To się musi stać w najbliższych wyborach parlamentarnych - mówi.

18:57
10.10.2021

Bodnar do młodych: To wasza sprawa

Kolejny mówca to były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Bodnar: Prawnicy walczyli, ale teraz o to, żebyśmy byli w UE muszą walczyć politycy oraz społeczeństwo obywatelskie.

Były RPO zwraca się do młodych ludzi. - To jest wasza sprawa, od tego zależy wasza przyszłość - przekonuje.

18:50
10.10.2021

"Tu są nasze korzenie"

Na placu Zamkowym głos zabiera uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska.

Traczyk-Stawska: My byliśmy w Europie zawsze i nikt nas z niej nie wyprowadzi. Tu są nasze korzenie. To jest nasza Europa.

Traczyk-Stawska do przemawiającego na kontrmanifestacji: Milcz głupi chłopie, milcz, milcz chamie skończony. Pamiętam, jak krew się lała, jak moi koledzy ginęli. Po to tutaj jestem, żeby wołać w ich imieniu. Nigdy nikt nie wyprowadzi nas z Europy.

- Krzyczę głośno: zostajemy w Europie, nie damy się z niej wyprowadzić kłamcom - powiedziała ze sceny inna uczestniczka Powstania Warszawskiego, Anna Przedpełska.

18:41
10.10.2021

Trzaskowski: Nie damy się wyprowadzić z UE

Na scenę wchodzi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (PO).

Trzaskowski: Spotykamy się, żeby mówić o sprawie najważniejszej: o tym, że nie damy się wyprowadzić z Unii Europejskiej

Trzaskowski mówi o walce o to, żeby "każde miasto i miasteczko, każda polska wieś mogła być europejska".

Trzaskowski: Unia Europejska to przede wszystkim bezpieczeństwo. Każdy, kto chce wyprowadzić Polskę z UE to samobójca, który igra z polskim bezpieczeństwem. Nie damy się wyprowadzić z UE.

Trzaskowski: Nie dajcie się nabrać na kłamstwa Kaczyńskiego. Nie ma żadnego konfliktu między polską konstytucją a unijnymi traktatami.

Trzaskowski: Każdy, kto chce słabej UE nie chce silnej Polski. Jesteśmy tu, żeby walczyć o silną Polskę i o silną UE, bo nie ma sprzeczności.

Trzaskowski: Nie będzie nas uczył szacunku do konstytucji ten, kto tę konstytucję przez cały czas depcze.

18:34
10.10.2021

Tusk: Chcemy Polski niepodległej

Wystąpienie Tuska jest zakłócane przez przemówienie wygłaszane na kontrmanifestacji. Lider PO kontynuuje wypowiedź.

Tusk: Chcemy Polski niepodległej, europejskiej, demokratycznej, praworządnej i uczciwej. Tych pięć zasad powinno wystarczyć, aby cała Europa zobaczyła, że polskich patriotów, uczciwych, marzących o lepszej Polsce jest po prostu więcej.

- Jeszcze Polska nie zginęła - mówi Tusk, wzywając zebranych do odśpiewania hymnu.

18:25
10.10.2021

"Nazywam się Donald Tusk"

Rozpoczyna się wystąpienie lidera PO Donalda Tuska. - Nazywam się Donald Tusk - zaczyna polityk. Przypomina, że był szefem Rady Europejskiej.

Tusk: Niech nikt się nie dziwi, że czułem się zobowiązany w tym krytycznym momencie podnieść alarm spowodowany decyzjami pseudotrybunału, decyzjami partii rządzącej, która podjęła decyzję o wyprowadzeniu Polski z Unii Europejskiej.

Tusk: Pseudotrybunał, grupa przebierańców przebranych w sędziowskie togi, na polecenie prezesa rządzącej partii, gwałcąc polską konstytucję, postanowiła wyprowadzić naszą ojczyznę z Unii Europejskiej.

Tusk zarzuca członkom TK rozpowszechnianie kłamstw, że "konstytucja Rzeczpospolitej jest w konflikcie z UE". - To nieprawda. Prawda jest oczywista - mówi.

18:16
10.10.2021

Arłukowicz zachęca do szczepień na COVID-19

Europoseł KO zachęca ze sceny do poddawania się szczepieniom na COVID-19 i przypomina o koronawirusie SARS-CoV-2.

Arłukowicz: Postarajmy się utrzymać choć minimalny dystans. Ten wirus nigdzie sobie nie poszedł. Pamiętajmy o tym.

18:08
10.10.2021

Arłukowicz: Polska będzie w Europie

Arłukowicz: Polska będzie w Europie, bo tego chcą ludzie

Europoseł zapowiada przemówienia zaproszonych gości.

Arłukowicz: W naszych rękach jest to, czy ochronimy Polskę - dlatego tu dzisiaj wszyscy jesteśmy.

18:05
10.10.2021

Ze sceny przemawia Arłukowicz

Arłukowicz wylicza nazwy miejscowości, w których dziś odbywają się manifestacje.

18:02
10.10.2021

Manifestacja na placu Zamkowym

Rozpoczyna się centralny protest na placu Zamkowym. Przemówienie ma wygłosić lider PO Donald Tusk.

"Zostajemy" - skandują zebrani.

- Jesteśmy w Polsce, w Unii Europejskiej i nie zamierzamy się nigdzie stąd ruszać - mówi europoseł KO Bartosz Arłukowicz.

18:00
10.10.2021

Posłanka Lewicy: Nie damy wyprowadzić Polski z UE

"Nie damy PiS-owi wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej" - zadeklarowała w mediach społecznościowych posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic.

17:43
10.10.2021

Plac Zamkowy się wypełnia

17:36
10.10.2021

Szef Iustitii: Wychodzimy, żeby nie było za późno

Na manifestacji w Katowicach zjawił się prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Jeżeli my dzisiaj nie wyjdziemy, kiedy próbuje się rozmontować system ochrony prawnej, kiedy ludziom chce się zabrać wolność, chce się decydować przez Trybunał Konstytucyjny, który jest przybudówką polityczną, o naszych prawach, to na co mamy czekać? - powiedział w rozmowie z TVN24 prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz.

Czytaj więcej

Marsz Tysiąca Tóg w Warszawie w styczniu 2020 r.
Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów namawiają do udziału w manifestacjach

- Po to wychodzimy, żeby nie było za późno. To jest decyzja cywilizacyjna: czy zostajemy w Europie, czy będziemy takim państwem jak Białoruś - dodał.

17:28
10.10.2021

"Musimy zostać w UE"

W manifestacji w Krakowie brał udział m.in. sędzia Waldemar Żurek. - Czuję się zmęczony, ale to jest dla nas bardzo ważne, że w takim ważnym momencie mamy pełny rynek w Krakowie - powiedział w rozmowie z TVN24. Wyraził przypuszczenie, że tak będzie także w wielu innych miastach.

Manifestacja na placu Zamkowym

Manifestacja na placu Zamkowym

Fotorzepa, Anna Zombirt

- Musimy zostać w UE. Jestem sędzią polskim, ale jestem też sędzią europejskim. Polacy, dzięki temu, że jesteśmy w Unii, mają szereg praw - stwierdził.

17:19
10.10.2021

Prounijne manifestacje

W wielu miastach - m.in. w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu - demonstracje rozpoczęły się o godz. 16:00.

15:33
10.10.2021

Zapowiedź kontrmanifestacji

"Wszystkich patriotów, którym leży na sercu suwerenność naszego państwa" do udziału w kontrmanifestacji pod pomnikiem Małego Powstańca na godz. 17:40 wezwał prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz.

15:31
10.10.2021

Lewica zapowiedziała udział

Na placu Zamkowym mają być m.in. przedstawiciele Lewicy.

15:30
10.10.2021

Gospodarzami mają być warszawiacy

W rozmowie z TVN24 lider PO zastrzegł, że nie jest gospodarzem niedzielnej manifestacji w Warszawie. - Dałem sygnał - powiedział dodając, że zaproponował miejsce i godzinę, ale że gospodarzem jest Warszawa i warszawiacy.

Czytaj więcej

Premier Doland Tusk
Donald Tusk: Kto wyprowadza Polskę z UE nie jest patriotą, zdradza nasz interes narodowy
15:29
10.10.2021

Tusk: To jest zdrada

- Operacja wyprowadzania Polski z Europy zaplanowana przez Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pełną parą. Jeśli pozostaniemy bierni, nic go nie zatrzyma - mówił Donald Tusk.

Coraz więcej ludzi mówi dziś, że ciśnie im się na usta tylko jedno słowo: zdrada - bo to jest zdrada, zdrada najważniejszych narodowych interesów i naszych zwykłych polskich marzeń o bezpieczeństwie, dobrobycie, o wolności.

Donald Tusk

15:28
10.10.2021

Protesty w całej Polsce

W niedzielę protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego mają odbyć się także w wielu innych miastach w Polsce. Pikiety planowane są w ponad 100 miejscowościach.

15:27
10.10.2021

Tusk ogłasza manifestację

Tego samego dnia lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w reakcji na decyzję TK wezwał "wszystkich, którzy chcą bronić Polski europejskiej" na wiec na placu Zamkowym w Warszawie. Manifestacja zaplanowana jest na godzinę 18:00 w niedzielę.

Czytaj więcej

Po orzeczeniu TK. Donald Tusk wzywa na Plac Zamkowy
15:26
10.10.2021

Wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP, a działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.