Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 17.12.2019 13:57 Publikacja: 17.12.2019 15:45
Foto: Adobe Stock
- Spółka wypłaca raz w roku szkolnym (na podstawie porozumienia zawartego ze związkiem zawodowym) pracownikom posiadającym na utrzymaniu dzieci uczęszczającego do szkół podstawowych ekwiwalent pieniężny z tytułu pomocy szkolnych. Wypłacony ekwiwalent to dla pracowników element wynagrodzenia ze stosunku pracy i jest wypłacany łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia. Od wypłacanego ekwiwalentu naliczone są zaliczki PIT i składki do ZUS. Jego realizacja jest udokumentowana poprzez przelew na konta bankowe pracowników. Celem wprowadzenia ekwiwalentu z tytułu pomocy szkolnych jest zwiększenie motywacji do pracy pracowników poprzez poprawę atmosfery pracy, jak również wykreowanie wewnątrz spółki wizerunku pracodawcy dbającego o swoich pracowników i ich potrzeby rodzinne. Ekwiwalent przekłada się zatem na możliwość osiągania przez spółkę przychodów. W spółce utworzony jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, jednak przedmiotowy ekwiwalent finansowany są ze środków obrotowych spółki, jako niestanowiący wydatków na działalność socjalną. Wydatki z tytułu ekwiwalentu nie są w żadnej mierze związane z sytuacją życiową ani materialną pracowników. Kwota ekwiwalentu jest bowiem taka sama dla wszystkich uprawnionych pracowników bez względu na wynagrodzenie zasadnicze, zajmowane stanowisko czy długość zatrudnienia. Sytuacja rodzinna pracownika ma wyłącznie takie znaczenie, że do otrzymania ekwiwalentu konieczne jest posiadanie dzieci uczących się w szkole podstawowej. Bez znaczenia pozostaje natomiast np. ilość osób w gospodarstwie domowym czy dochód tegoż gospodarstwa. Czy wydatki ponoszone na ekwiwalent na pomoce szkolne dla pracowników mogą stanowić dla Spółki koszty uzyskania przychodów? pyta czytelnik.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Marcin Warchoł skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie kobiety, której skradziono tożsamość. Działanie sądu określił mianem "bezdusznego formalizmu".
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Przepisy nie zabraniają wykorzystywania w jednoosobowej firmie dwóch samochodów - wynika z niedawnej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Przedsiębiorca może jedno auto leasingować, a drugie kupić. I oba rozliczać w podatkowych kosztach. Nawet jak sam prowadzi firmę.
Ulga prowzrostowa, zwana także ulgą na ekspansję umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów poniesionych w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów.
Korektę kosztów, która nie jest spowodowana błędem rachunkowym bądź oczywistą omyłką, należy rozliczyć w dacie otrzymania dokumentu będącego podstawą księgowania.
• ZUS kontra przedsiębiorcze matki. Po uchwale SN jest nowa zasada prawna • Czy samozatrudnieni mogą uczestniczyć w świątecznych spotkaniach? • Ostatnia szansa na droższe prezenty od szefa • Czy drogi czasomierz można odliczyć w firmowych kosztach? • Kiedy gazety i czasopisma obniżą podatek? • Oto, co czeka firmy w 2024 roku • Błędne koło opóźnień w płatnościach powszechnie akceptowane • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe na grudzień
Fiskus pozwala rozliczać wydatki na świąteczne spotkania dla pracowników. Innych gości każe z kosztów wyrzucać.
W kosztach podatkowych można rozliczyć wydatki na organizację świątecznego spotkania. Problem pojawia się, kiedy biorą w nim udział tzw. samozatrudnieni, osoby na zleceniach, a także goście z zewnątrz.
Zakup prenumeraty jest wydatkiem na funkcjonowanie firmy, pośrednio związanym z przychodem. Trzeba jednak pamiętać, że w razie kontroli przedsiębiorca będzie musiał wykazać, że czasopismo jest mu potrzebne do prowadzenia biznesu - wyjaśnia Krajowa Informacja Skarbowa.
Można już zalogować się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testować jego możliwości. Sposób logowania dla osób fizycznych będzie inny niż dla spółek. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa zapraszają na ogólnopolski cykl spotkań on-line mający przybliżyć główne założenia KSeF mikroprzedsiębiorcom.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję przeciw Ukrainie. Wołodymyr Zełenski zapowiada kolejne pakiety pomocy wojskowej od partnerów Ukrainy.
Władze w Tallinie ostrzegają wyjeżdżających, że mogą mieć duży problem z powrotem do domu
Wskaźnik inflacji w listopadzie wynosił w Polsce 6,5 proc w perspektywie rok do roku z 6,6 proc. w październiku. Jednak w ujęciu miesięcznym notujemy wzrost o 0,7 proc., czyli najwięcej od kwietnia.
Dwaj żołnierze z oddziału stacjonującego na granicy z Białorusią w wyniku bójki trafili do szpitala z poważnymi urazami głów.
- Dziś rząd Mateusza Morawieckiego ma ostatnią okazję, by wykazać się asertywnością - powiedział wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) podczas pikiety polskich przewoźników przed przedstawicielstwem KE w Polsce.
„63 noce” Alexa Kłosia to wciągająca opowieść o powstaniu warszawskim, napisana przez dziennikarza, scenarzystę, który dobrze zna życie i dobrze zna ludzi. Na spotkanie z nim zaprasza 6 grudnia Muzeum Powstania Warszawskiego.
Bierna postawa pracownika może stanowić powód do zwolnienia. Dbanie o dobro firmy i zgłaszanie nieprawidłowości to nie tylko prawo, ale również obowiązek, który ciąży na każdym zatrudnionym.
Przedsiębiorcy już przygotowują się do wdrożenia elektronicznych listów przewozowych. Zainteresowanie eCMR jest masowe.
Gdy są podejrzenia, że firma chwilówkowa łamie prawo, ale brak na to dowodów można prosić o pomoc Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów by ocenić działania takiego podmiotu – mówi Adam Kaczor, adwokat z KPR Kancelarii Restrukturyzacyjnej.
Prezenterka "Wiadomości" w publicznej TVP Danuta Holecka odczytała w niedzielę przeprosiny dla fotografa Bartosza Sadowskiego. Publiczna telewizja wykorzystała bez jego zgody zdjęcie jego autorstwa przedstawiające biznesmena Jana Kulczyka.
To Palestyńczycy z Hamasu rozniecili ten konflikt, przedzierając się do Izraela, zabijając i biorąc zakładników. Przeciwko komu więc należałoby protestować, kogo nazywać zbrodniarzem?
Katarzyna Daniłko zarzuciła Poczcie Polskiej sprzedawanie w swoich punktach podróbek torebek luksusowych marek. Instytucja początkowo żądała sprostowania, ale ostatecznie wycofała produkty ze sprzedaży.
"Czy nowy rząd powinien znieść zakaz handlu w niedzielę?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Nie ma unijnej zgody co do AI Act, projektu kluczowego aktu prawnego, który miałby regulować kwestie związane z rozwojem i wdrażaniem sztucznej inteligencji na Starym Kontynencie.
Narodowy operator inwestuje w dostawę ostatniej mili oraz zaplecze logistyczne. Wskazuje, że już widać wzrosty liczby przesyłek.
Wzmocnienie dochodów własnych powinno nastąpić poprzez zwiększony udział w podatku PIT oraz zwrot kompetencji, które w ciągu ostatnich ośmiu lat PIS samorządom odebrał - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej, była marszałek województwa lubuskiego.
Komisja do zbadania rosyjskich wpływów orzekła, że dezinformacją jest twierdzenie, iż jednym z powodów podpisania porozumienia w 2013 r. pomiędzy SKW i FSB, była ewakuacja polskich żołnierzy z Afganistanu. Przedstawione dowody są wątpliwe.
Ustabilizowanie sytuacji finansowej, powrót do konstytucyjnej idei samorządności, wzmocnienie dochodów własnych jst, zmiany w systemie edukacji – tego między innymi oczekują prezydenci, burmistrzowie i marszałkowie od nowego koalicyjnego rządu.
„Nie ma dowodów naukowych wskazujących na konieczność rezygnacji z paliw kopalnych, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 st. C.” – stwierdził podczas szczytu klimatycznego w Dubaju Sułtan Ahmed Al Dżaber, minister przemysłu i zaawansowanych technologii Zjednoczonych Emiratów Arabskich, pełniący funkcję prezydenta szczytu klimatycznego COP28.
Obrońcy praw człowieka próbowali powstrzymać holenderski rząd przed eksportem do Izraela części do myśliwców F-35. Przed sądem przekonywali, że eksport może sprawić, iż Holandia będzie współwinna zbrodni wojennych.
Siłom zbrojnym Wielkiej Brytanii może w najbliższej dekadzie zabraknąć 17 miliardów funtów (prawie 86 mld zł) na sprzęt - oświadczyła brytyjska organizacja zajmująca się sprawdzaniem wydatków publicznych.
Zła pozycja najazdowa to największy problem Polaków na początku sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich. - Brakuje im dynamiki, potrzebują odpoczynku - uważają eksperci.
Choć Boże Narodzenie już za trzy tygodnie, to aż 53 proc. Polaków nie kupiło jeszcze ani jednego prezentu. Co trzeci ma część podarunków, ale tylko co 25. kupił już wszystkie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas