Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Aktualizacja: 29.12.2019 17:45 Publikacja: 29.12.2019 17:45
Foto: 123RF
Podstawowym elementem umów o współdziałaniu podatników z organami podatkowymi będzie zagwarantowanie pewności stosowania prawa w zamian za transparentność podmiotu wobec administracji skarbowej, w tym poprzez zawieranie porozumień podatkowych wiążących obie strony stosunku prawnego i gwarantujących przestrzeganie przez obie strony ustaleń zawartych w umowach. W ramach oraz w zakresie objętym umową o współdziałanie podatnik może zawrzeć z szefem KAS, w formie pisemnej, porozumienie podatkowe w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, ustalania cen transferowych, braku zasadności zastosowania przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, wysokości prognozowanego na następny rok podatkowy zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych w celu ustalenia wysokości zaliczek miesięcznych w formie uproszczonej czy innego zagadnienia niezbędnego dla zapewnienia prawidłowej realizacji umowy o współdziałanie. Przy zawieraniu porozumień z szefem KAS nie należy przeprowadzać całej procedury związanej z danym instrumentem prawnym, takim jak interpretacja indywidualna, opinia zabezpieczająca czy uprzednie porozumienie cenowe, lecz wyłącznie stosować przepisy materialno-prawne związane z charakterem danego porozumienia.
Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!
Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl
Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.
Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.
W środę Sejm przyjął pierwszą ustawę w nowej kadencji. Zakłada ona, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.
Od piątku 17 listopada każdy obywatel może zastrzec numer PESEL w urzędzie lub na stronie internetowej. Od grudnia będzie to możliwe w aplikacji mObywatel. Zastrzeżenie pozwoli zabezpieczyć swoje dane przed użyciem przez przestępców np. w celu zaciągnięcia pożyczki czy kilku innych zobowiązań.
Firmowe regulacje mogą stanowić o konieczności uzyskania przez pracownika zgody przełożonego na wykonywanie pracy w nadgodzinach jeszcze przed jej podjęciem. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracownik może zostać ukarany upomnieniem lub naganą, a jeśli wielokrotnie się to powtarza - nawet zwolniony z pracy.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów dotyczących obowiązku przynależności lekarza do izby oraz odpowiedzialności zawodowej.
Jak powinna wyglądać cyfrowa transformacja biznesu i jak mogą ją wspierać nowoczesne technologie – wyjaśnia Olga Złotnicka, dyrektorka wykonawcza ds. transformacji i efektywności Orange Polska.
Prezenty dla pracowników oprócz obciążeń związanych z zapłatą PIT mogą także wiązać się z zapłatą składki ZUS na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Spółka jawna, która już uzyskała status podatnika CIT może go jednak stracić na skutek zmian w składzie osobowym jakim jest wystąpienie wspólnika ze spółki.
Efekt konsolidacji na potrzeby podatku minimalnego ma swe ograniczenia. Trzeba osiągnąć 75 proc. minimalnego zaangażowania kapitałowego i zachować jednolity w grupie rok podatkowy.
Częste nowelizacje przepisów, postępująca cyfryzacja i zmiany na rynku pracy przekładają się na zwiększenie obowiązków podatkowych i ich skomplikowanie. Odpowiedzią na te problemy może być unowocześnienie zarządzania funkcją podatkową.
W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesowym, gdzie liczba regulacji podatkowych stale rośnie, a technologia rozwija się w zawrotnym tempie, automatyzacja w dziedzinie podatków staje się nie tylko korzystnym rozwiązaniem, ale wręcz niezbędnym elementem skutecznego zarządzania finansami spółki.
Prawo podatkowe należy interpretować ściśle, a jedną z metod jest wykładnia językowa. Od niej zaczyna się cały proces, bo przepisy są tworzone w danym języku.
Organ interpretacyjny nie może kwestionować ani zmieniać przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
O miejscu świadczenia, a tym samym opodatkowania go jako związanego z nieruchomością, decyduje wyłącznie miejsce położenia nieruchomości, z którą jest ono ściśle związane, niezależnie od tego dla kogo jest wykonywane oraz gdzie znajduje się siedziba usługodawcy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Hamad Medjedović został w Dżuddzie mistrzem turnieju finałowego ATP NextGen dla najlepszych tenisistów świata do 21 lat. 20-letni Serb zwyciężył w finale 19-letniego Francuza Arthura Filsa 3:4 (6-8), 4:1, 4:2, 3:4 (9-11), 4:1.
Od dwóch lat gwałtownie rośnie liczba Turków, którzy aplikują o azyl w Niemczech. Często są bez szans, zwłaszcza Kurdowie.
W sobotni wieczór Maksymilian F. usłyszał zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów - poinformował RMF FM powołując się na Prokuraturę Krajową. Mężczyzna był poszukiwany w związku ze strzelaniną we Wrocławiu, w wyniku której postrzeleni w głowy zostali dwaj funkcjonariusze.
Dmytro Łubinec, przedstawiciel Rady Najwyższej Ukrainy ds. praw człowieka, zapowiedział, że zwróci się do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie kolejnej zbrodni wojennej Federacji Rosyjskiej – egzekucji ukraińskich jeńców.
Alpejski PŚ kobiet przeniósł się z USA do Kanady. Na Mount Tremblant zaplanowano w ten weekend dwa slalomy giganty. W pierwszym Mikaela Shiffrin była trzecia, zwyciężyła Federica Brignone.
„Są poważne wątpliwości co do lotniczej części CPK. (...) Ale wyrzucenie do kosza budowy szybkiej kolei byłoby po prostu ciężką głupotą” - ocenił Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem.
Holendrzy, Austriacy i Francuzi mogą być przeciwnikami reprezentacji Polski w przyszłorocznych mistrzostwach Europy. Najpierw drużyna Michała Probierza musi jednak przejść marcowe baraże.
Właściciel ogromnej niemieckiej firmy turystycznej Alltours, obejmującej biura podróży, sieć sprzedaży i sieć hoteli, ogłosił, że jego firmy nie będzie można ani odziedziczyć, ani sprzedać. Zamieni ją na fundację, by pomagać dzieciom z biednych krajów.
To może być przełom w pomocy wojskowej dla Ukrainy. Największy niemiecki producent broni będzie od przyszłego lata produkował pojazdy opancerzone i czołgi w fabryce wydzierżawionej na Ukrainie. Kreml już wziął przyszły obiekt na cel.
Austriacki lider Puchar Świata niewiele oddaje innym. W sobotę na skoczni normalnej znów był najlepszy, na podium stanęli z nim Andreas Wellinger i Daniel Tschofenig. Polacy wypadli nieco lepiej niż w Ruce, trzech zdobyło pucharowe punkty
MSWiA zaproponowało Ukrainie uruchomienie dodatkowego pasa ruchu i odprawy dla przewoźników.
Populizm, niezależnie od jego politycznego rodowodu, stanowi realne zagrożenie dla naszej demokracji, tak w Europie, jak i wszędzie indziej - mówi Viktor Elbling, który objął w lipcu misję ambasadora Niemiec w Warszawie. To pierwszy wywiad, jakiego udziela polskim mediom.
– Dużo się w polskim futbolu zmienia. Pieniądze, które dostanie w tym sezonie mistrz kraju, to już niezły poziom europejski – mówi prezes zarządu Ekstraklasy Marcin Animucki.
W praktyce wysokość zadośćuczynienia zależy od rozmiaru krzywdy. Są już orzeczenia sądów polskich, które dotyczyły wycieków danych – mówi Paweł Potocki, adwokat z kancelarii Marszałek & Partnerzy - Adwokaci.
Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Wielka Brytania naciskają na Liberię, Wyspy Marshalla i Panamę, aby zwiększyły nadzór nad swoimi armatorami. To oni najczęściej transportują rosyjski surowiec bez wymaganych ubezpieczeń. Teraz słono za to zapłacą.
Amerykański start-up Anduril zademonstrował rewolucyjny środek walki, który jest skrzyżowaniem pocisku z dronem i może być wielokrotnie wykorzystany. Ma zwalczać wrogie drony, śmigłowce, a nawet samoloty.
Jakie korzyści niesie ze sobą urlop w pojedynkę i czy w Polsce to zjawisko jest popularne?
Tomasz Pietryga, zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, został nagrodzony tytułem „Przyjaciel Polskiej Przedsiębiorczości”, w plebiscycie Orły Polskiej Przedsiębiorczości, organizowanym przez Ogólnopolską Federacje Przedsiębiorców i Pracodawców- Przedsiębiorcy.pl.
Mateusz Morawiecki ponosi polityczne koszty operacji pod roboczym kryptonimem "rząd 14-dniowy", ale dla PiS-u płyną z niej korzyści, które nie ograniczają się tylko do wydłużenia czasu pobierania wynagrodzeń członków rządu czy partyjnych nominatów w spółkach Skarbu Państwa.
Michelin, największy w Europie i jeden z największych na świecie producent opon ogłosił koniec produkcji w dwóch niemieckich zakładach, które mają zostać zlikwidowane w 2025 r. Centrum Kontaktu z Klientem francuska firma przeniesie do Polski.
Rafał Brzoska, właściciel i prezes InPostu poinformował w mediach społecznościowych, że firma została oficjalnym partnerem drużyny piłkarskiej Newcastle United.
Skojarzenia podobno wiele o nas mówią. Politykom Prawa i Sprawiedliwości wszystko kojarzy się z aferami, lobbingiem i wrzutkami do ustaw. Ciekawe dlaczego.
Grupa Stellanits posiadająca w swoim portfolio również włoskie marki, chce produkować we Włoszech milion pojazdów rocznie. Z taką propozycją do tamtejszej legislacji wyszedł szef koncernu Carlos Tavares. W zamian firma chce otrzymać dyspensę podatkową oraz pomoc z odroczeniem wprowadzenia normy Euro 7.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas