CIT: limit kosztów usług nabytych od podmiotów powiązanych

Przepisy dotyczące konieczności limitowania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydatkami na określone usługi świadczone przez podmioty powiązane w dalszym ciągu mogą sprawiać trudności interpretacyjne.

Aktualizacja: 06.10.2020 18:42 Publikacja: 06.10.2020 17:15

CIT: limit kosztów usług nabytych od podmiotów powiązanych

Foto: AdobeStock

Podatnicy wciąż mają wątpliwości w określeniu, które usługi są objęte wprowadzonymi limitami, a które z nich są rozliczane na zasadach ogólnych. Przepis artykułu 15e ustawy o CIT zobowiązuje podatników do wyłączania z KUP kosztów usług ponoszonych w sposób bezpośredni lub pośredni na rzecz podmiotów powiązanych. Katalog usług objętych limitem obejmuje usługi doradcze, badania rynku, usługi reklamowe, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Oceniając natomiast, czy dane podmioty należy uznać za powiązane lub nie, należy odwołać się do przepisów dotyczących cen transferowych. Nie można zapominać, że obowiązek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów odnosi się również do usług świadczonych przez podmioty, które mają miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli w tzw. raju podatkowym. W tym wypadku nie jest już istotne czy taki podmiot jest powiązany z polskim podatnikiem, czy też nie.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?