Łukasz Szczygieł

CIT: limit kosztów usług nabytych od podmiotów powiązanych

Przepisy dotyczące konieczności limitowania kosztów uzyskania przychodów związanych z wydatkami na określone usługi świadczone przez podmioty powiązane w dalszym ciągu mogą sprawiać trudności interpretacyjne.

Obowiązki dokumentacyjne wynikające z zawarcia umowy spółki osobowej

Konieczność sporządzania dokumentacji cen transferowych dotyczy transakcji kontrolowanych o wartości przekraczającej ustawowo określone progi.

Nowe prawo od 1 lipca 2018 r. - kiedy agent jest zakładem

Po 1 lipca br. będzie się domniemywać, że pomiędzy pośrednikiem i jego głównym kontrahentem istnieje stosunek zależności, jeżeli mniej niż 10 proc. jego sprzedaży będzie realizowane na rzecz innych firm.

Rozszerzenie zwolnień podatkowych w 2018 r.

Podatnicy, którzy dostają różnego rodzaju świadczenia socjalne, takie jak zapomogi czy dopłaty do wypoczynku, nie płacą od nich daniny, jeżeli otrzymana kwota nie przekracza ustawowego progu. Warto pamiętać, że limity te wzrosły od 1 stycznia br.

Szef KAS będzie mógł zablokować rachunek bankowy przedsiębiorcy

W myśl przepisów, które zaczną obowiązywać pod koniec kwietnia, Szef KAS zyska uprawnienie do czasowego uniemożliwienia firmie dysponowania przez nią środkami pieniężnymi zgromadzonymi na koncie w banku lub SKOK-u.

Odpowiedzialność członka zarządu na zaległości podatkowe a złożenie formalnej rezygnacji

Osoba pełniąca faktycznie funkcję członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pomimo złożenia formalnej rezygnacji, nadal może ponosić odpowiedzialność związaną z zaległościami podatkowymi spółki.

Ogłoszenie upadłości likwidacyjnej a nadpłata podatku

Skoro zaliczenie nadpłaty podatku na poczet zaległości następuje z mocy prawa, to wydanie przez organy podatkowe w tym zakresie postanowienia ma charakter deklaratoryjny. W tej sytuacji nie ma przeszkód, aby takie postanowienie zostało wydane już po ogłoszeniu upadłości podatnika.

Kiedy syndyk masy upadłościowej nie przyspieszy terminu zwrotu VAT - wyrok NSA

Postanowienie o przedłużeniu terminu zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym powinno zostać wydane w jednym z trybów przewidzianych do weryfikacji zasadności dokonywanego zwrotu. Podatnik, który nie zgadza się z postanowieniem o przedłużeniu terminu zwrotu wskazanej nadwyżki może je kwestionować w ramach tego postępowania, w którym to postanowienie zostało wydane. Nie może natomiast skutecznie wnosić o wszczęcie na swój wniosek, równoległego postępowania weryfikacyjnego w stosunku do już toczącego się.

Waga terminowego złożenia wniosku o upadłość

Orzekając o odpowiedzialności członka zarządu spółki z o.o. za zaległości podatkowe, organ podatkowy powinien wykazać jedynie, że powstała zaległość z tytułu zobowiązań podatkowych, dla których termin płatności upływał w okresie pełnienia funkcji członka zarządu prze tę osobę oraz, że ich egzekucja okazała się bezskuteczna w stosunku do spółki.

Podstawa wymiaru podatku od nieruchomości a wypis z ewidencji gruntów i budynków

Podstawą wymiaru podatku od nieruchomości są informacje wpisane w ewidencji gruntów i budynków. Wypis z niej jest dokumentem urzędowym, ale właściciel działki może wykazać, że jego treść jest niezgodna ze stanem faktycznym.