Podpisałem umowę przedwstępną zakupu mieszkania. Rodzice przelali pieniądze na konto dewelopera, tak więc otrzymałem darowiznę. Umowę darowizny podpisaliśmy w dniu przelania pieniędzy. W ciągu 30 dni po tej dacie złożyłem w urzędzie skarbowym właściwym dla rodziców deklarację SDZ1. Ten stwierdził, że nie mam prawa do zwolnienia z podatku, ponieważ pieniądze najpierw powinny zostać przelane na moje konto, a dopiero potem na konto dewelopera. Czy miał rację?
Tak.
Odmawiając panu prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, urząd miał rację. Takie podejście wynika z literalnej interpretacji przepisu art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, który wprost stwierdza, że przekazanie środków powinno nastąpić na rachunek bankowy nabywcy. Takie stanowisko wiąże się z przyjętymi regułami interpretacji, w myśl których przepisy o charakterze szczególnym (a taki jest art. 4a) należy interpretować w sposób ścisły, bez możliwości zastosowania wykładni rozszerzającej.
Przepis ten stanowi, że darowizny są zwolnione z opodatkowania, jeżeli łącznie zostaną spełnione dwa warunki:
1. Nabywca zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.