O najmie trzeba powiadomić urząd, ale w różnych terminach

Małżonkowie, którzy osiągają przychody z najmu wspólnego mieszkania czy dzierżawy wspólnego gruntu i chcą, by podatek z tego tytułu płacił tylko jeden z nich, muszą powiadomić o tym swój urząd skarbowy. Niektórzy zrobią to do 21 stycznia, inni do 20 lutego. Wszystko zależy od formy opodatkowania

Publikacja: 17.01.2008 10:52

Zasadniczo małżonkowie osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczają je po połowie. Warunkiem jest, by istniała między nimi wspólność majątkowa. Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) daje małżonkom prawo zdecydowania, że podatek od całości przychodów z tego tytułu będzie płacić tylko jeden z nich (art. 8 ust. 3).

Identyczną możliwość stwarza ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tzw. ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – art. 12 ust. 6).

I w jednym, i drugim wypadku wymagane jest złożenie oświadczenia urzędowi skarbowemu. Nie wiadomo dlaczego, ale terminy na złożenie tego pisma są różne, w zależności od tego, w jaki sposób opodatkowane miałyby być dochody małżonków ze wspólnej własności. Dlatego też [b]małżonkowie muszą pamiętać, że:

– jeśli ich przychody ze wspólnego najmu, podnajmu, dzierżawy, podzierżawy będą w 2008 r. opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, to oświadczenie o tym, że podatek od całości tych przychodów będzie płacił tylko mąż lub tylko żona, muszą złożyć do 20 stycznia, a w tym roku wyjątkowo, ponieważ jest to akurat niedziela – do 21 stycznia[/b] (art. 12 ust. 7 ustawy o ryczałcie ),

– [b]jeśli ich przychody ze wspólnego najmu, podnajmu, dzierżawy, podzierżawy będą w 2008 r. opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, to oświadczenie o tym, że podatek od całości tych przychodów będzie płacił tylko mąż lub tylko żona, muszą złożyć do 20 lutego br.[/b] (art. 8 ust. 4 ustawy o PIT).

W tym drugim wypadku obowiązuje bowiem zasada, że oświadczenie składamy do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymaliśmy pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności. Jeśli więc małżonkowie już w styczniu mieliby przychód z najmu czy dzierżawy wspólnej nieruchomości, to oświadczenie złożą do 20 lutego. Tzw. ryczałtowcy zrobią to o miesiąc wcześniej, chyba że w styczniu nie będą mieli jeszcze żadnych przychodów z tego tytułu (wówczas złożą oświadczenie w terminie pierwszej wpłaty ryczałtu).

[ramka][b]Przykłady[/b]

[b]Małżonkowie Zofia i Michał B.[/b] wynajęli w 2007 r. mieszkanie będące ich wspólną własnością. W styczniu 2008 r. również osiągną przychód z tego tytułu. Oboje płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponieważ chcą, by podatek od całości przychodów z tego źródła płacił pan Michał, do 21 stycznia muszą złożyć urzędowi skarbowemu oświadczenie w tej sprawie.

[b]Małżonkowie Anna i Tomasz C.[/b] również wynajęli w 2007 r. mieszkanie będące ich wspólną własnością. W styczniu 2008 r. także osiągną przychód z tego tytułu. Oboje płacą podatek dochodowy na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Chcą, by podatek od całości przychodów z tego źródła płacił pan Tomasz, więc do 20 lutego muszą złożyć urzędowi skarbowemu oświadczenie w tej sprawie.

[b]Małżonkowie Ewa i Jan W.[/b] wynajmą mieszkanie będące ich wspólną własnością dopiero w kwietniu br. Będą chcieli, by podatek od całości przychodów z tego źródła płacił pan Jan. W tym celu będą musieli złożyć urzędowi skarbowemu oświadczenie w tej sprawie najpóźniej 20 maja br.[/ramka]

Zasadniczo małżonkowie osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczają je po połowie. Warunkiem jest, by istniała między nimi wspólność majątkowa. Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) daje małżonkom prawo zdecydowania, że podatek od całości przychodów z tego tytułu będzie płacić tylko jeden z nich (art. 8 ust. 3).

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem