Zasadniczo małżonkowie osiągający przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze rozliczają je po połowie. Warunkiem jest, by istniała między nimi wspólność majątkowa. Jednak ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) daje małżonkom prawo zdecydowania, że podatek od całości przychodów z tego tytułu będzie płacić tylko jeden z nich (art. 8 ust. 3).
Identyczną możliwość stwarza ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tzw. ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – art. 12 ust. 6).
I w jednym, i drugim wypadku wymagane jest złożenie oświadczenia urzędowi skarbowemu. Nie wiadomo dlaczego, ale terminy na złożenie tego pisma są różne, w zależności od tego, w jaki sposób opodatkowane miałyby być dochody małżonków ze wspólnej własności. Dlatego też [b]małżonkowie muszą pamiętać, że:
– jeśli ich przychody ze wspólnego najmu, podnajmu, dzierżawy, podzierżawy będą w 2008 r. opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym, to oświadczenie o tym, że podatek od całości tych przychodów będzie płacił tylko mąż lub tylko żona, muszą złożyć do 20 stycznia, a w tym roku wyjątkowo, ponieważ jest to akurat niedziela – do 21 stycznia[/b] (art. 12 ust. 7 ustawy o ryczałcie ),
– [b]jeśli ich przychody ze wspólnego najmu, podnajmu, dzierżawy, podzierżawy będą w 2008 r. opodatkowane na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, to oświadczenie o tym, że podatek od całości tych przychodów będzie płacił tylko mąż lub tylko żona, muszą złożyć do 20 lutego br.[/b] (art. 8 ust. 4 ustawy o PIT).