Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 października 2011 r. (IPTPB2/415-377/11-4/KSU).
W maju 2008 r. pani N. nabyła w spadku po ciotce udział w nieruchomości rolnej. Na działce o pow. 2,04 ha znajdowało się siedlisko: murowany dom oraz obora. Wraz z panią N. spadek przyjęła jej siostra oraz siostrzeniec. Nieruchomość została podzielona w taki sposób, że wyodrębniono z niej część niezabudowaną, która następnie została przekształcona na kilka działek budowlanych. Wszyscy spadkobiercy nadal byli współwłaścicielami każdej z działek. W kwietniu 2011 r. działki budowlane zostały sprzedane, a spadkobiercy pozostawili sobie siedlisko. Kilka tygodni później pani N. podarowała siostrze również swój udział w działce siedliskowej z domem i oborą.
Pani N. zdawała sobie sprawę, że sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia rodzi obowiązek rozliczenia się z fiskusem z podatku dochodowego. Liczyła jednak na to, że mogłaby skorzystać z ulgi meldunkowej, skoro od 1953 r. do kwietnia 1974 r. była zameldowana w domu na nieruchomości, z której sprzedane działki zostały wyodrębnione dopiero w 2011 r. Powołała się na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2040/09), w którym sąd uznał, że ulga meldunkowa dotyczy całości sprzedanej nieruchomości, tzn. gruntu i posadowionego na nim budynku mieszkalnego.
Fiskus uznał jednak, pani N. się myli. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi dowodził, że ulga meldunkowa dotyczy wyłącznie sprzedaży budynku, jego części lub udziału w budynku, a także lokalu mieszkalnego oraz praw spółdzielczych do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Przychód ze zbycia gruntu lub udziału w gruncie, również wtedy, gdy nieruchomość jest zabudowana podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Zatem Pani N. nie będzie mogła skorzystać z ulgi meldunkowej, ponieważ przedmiotem sprzedaży był wyłącznie grunt (niezabudowane działki).
Dyrektor Izby przypomniał również, że wyroki sądów administracyjnych dotyczą konkretnych, indywidualnych spraw podatkowych i są wiążące dla fiskusa tylko w tych sprawach. Organ wydający interpretację indywidualną nie musi się więc kierować orzeczeniem, na które powołała się pani N.