Dla ustalenia tego terminu najważniejsza jest definicja nieruchomości zawarta w kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 46 § 1 k.c. nieruchomościami są grunty, a także budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Tym samym budynek i grunt mogą stanowić odrębne nieruchomości jedynie w szczególnych przypadkach, zdefiniowanych w odrębnych przepisach. Ponadto art. 48 k.c. określa, że budynki stanowią części składowe gruntu, podczas gdy część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 k.c.).
Oznacza to, że dla zastosowania zwolnienia znaczenie ma jedynie moment nabycia działki, czyli 2005 r. Od tego czasu upłynęło już pięć lat, więc dochód ze sprzedaży nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu.
Moment wybudowania miałby znaczenie, gdyby budynek został postawiony na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Jeśli więc czytelnik nie nabyłby w 2005 r. własności, ale prawo wieczystego użytkowania gruntu, a w 2010 r. zakończył budowę domu, rozliczenie nastąpiłoby na innych zasadach.
Na podstawie art. 235 § 1 k.c. budynki wzniesione na gruncie Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego przez wieczystego użytkownika stanowią jego własność. Tym samym moment nabycia prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz moment wybudowania obiektu na gruncie objętym przedmiotowym prawem stanowią odrębne przesłanki warunkujące rozpoczęcie biegu pięcioletniego terminu, po którym ich sprzedaż będzie wyłączona z opodatkowania PIT. W takiej sytuacji dochód ze sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego gruntów nie podlegałby PIT z początkiem 2011 r., a dochód ze sprzedaży budynku – w 2016 r.
Czytaj też: