Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację niekorzystną dla osób niepełnosprawnych. Była to odpowiedź na pytanie podatniczki, która posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na liczne schorzenia. Kobieta ma mieć przeprowadzony zabieg operacyjny polegający na usunięciu zaćmionej soczewki (tzw. jaskra). Jest on niezbędny, aby ułatwić jej wykonywanie czynności życiowych. Zabieg nie jest w żaden sposób refundowany, dlatego zdaniem wnioskodawczyni podlega odliczeniu.
Dyrektor IS uznał to stanowisko za błędne.
Zgodnie z art. 26 ust. 7a ustawy o PIT do ulgi rehabilitacyjnej uprawniają wydatki na m.in: adaptację i wyposażenie mieszkań, przystosowanie samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakup sprzętu do rehabilitacji oraz opłaty za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego. W katalogu tym wymieniono również odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.
Dochód można pomniejszyć tylko o wydatki wymienione w ustawie o PIT
Wydatki te podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków m.in. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub Narodowego Funduszu Zdrowia, czy też zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.