Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi rozstrzygnął w interpretacji kwestię opodatkowania renty przyznanej przez inne państwo (numer interpretacji: IPTPB2/415-59/12-5/AKr).
Sprawa dotyczyła Polaka, który w 1982 r. uległ wypadkowi w pracy na terenie Niemiec i otrzymuje z tego tytułu rentę przyznaną przez sąd socjalny, która pochodzi z niemieckiego obowiązkowego ubezpieczenia społecznego. Jest to odszkodowanie za utracone zdrowie i wydajność pracy, wypłacane przez BAU-BG Stowarzyszenie Zawodowe Ubezpieczenia od Wypadków.
Wnioskodawca wrócił do Polski w 1994 r. i renta przesyłana jest na jego konto bankowe. Bank potrąca mu od tego czasu zaliczkę na podatek dochodowy. Jego zdaniem niesłusznie.
Dyrektor Izby zgodził się z wnioskodawcą, że o opodatkowaniu renty niemieckiej wypłacanej polskiemu rezydentowi decyduje pochodzenie tych środków. Chodzi o kwestię, czy wypłata następuje z obowiązkowego systemu ubezpieczeń społecznych, czy z innego źródła.
Dyrektor Izby przypomniał, że od 1 stycznia 2005 r. obowiązuje nowa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami. Zgodnie z nią renta z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, wypłacana osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech. Oznacza to, że począwszy od 2005 r. nie trzeba jej rozliczać w Polsce.