Czasy, w których inwestycje mieszkaniowe dawały prawo do korzyści podatkowych, niestety należą już do przeszłości. Dziś nie ma już podstaw, by nabyć prawo do takiego odliczenia.
Pewna jednak grupa podatników, która nabyła prawa do starych ulg budowlanych, nadal czerpie z nich korzyści na zasadzie tzw. praw nabytych.
Do kategorii odliczeń mieszkaniowych, które podatnik może wykazać w zeznaniu za 2013 r., należą cztery grupy wydatków. Pierwsza to kwoty związane z kontynuacją systematycznego gromadzenia oszczędności w ramach kasy mieszkaniowej (tzw. ulga na kasę mieszkaniową). Prawo do odliczenia jest skorelowane z końcowym terminem oszczędzania wynikającym z umowy o kredyt kontraktowy.
Dwie kolejne grupy odliczeń obejmują spłaty kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992–1993 na cele mieszkaniowe oraz rozliczenie wydatków z lat ubiegłych na cele mieszkaniowe. Chodzi tylko o te wydatki, które nie znalazły pokrycia w dochodzie, przychodzie, podatku za wcześniejsze lata.
Ostatnią ulgą mieszkaniową, z jakiej mogą korzystać podatnicy, jest ulga odsetkowa. Prawo do jej dalszego wykorzystywania co do zasady przysługuje osobom, którym w latach 2002–2006 został udzielony kredyt (pożyczka) mieszkaniowa.