Fiskus: dobry słuch pomaga w biznesie, aparat można więc rozliczyć w kosztach

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na aparat słuchowy, dzięki któremu może się porozumiewać z klientami. Skarbówka potwierdziła to w interpretacji.

Publikacja: 29.03.2024 07:22

Fiskus: dobry słuch pomaga w biznesie, aparat można więc rozliczyć w kosztach

Foto: Adobe Stock

Pacjenci, którzy się boją, mówią cicho i do komunikacji z nimi niezbędny jest aparat słuchowy. To jeden z argumentów za rozliczeniem wydatków na zakup specjalistycznego sprzętu w podatkowych kosztach. Fiskus nie miał nic przeciwko.

Aparat słuchowy potrzebny w pracy dentysty

O interpretację wystąpił prowadzący własny gabinet dentysta. Ma wadę słuchu, potwierdza ją orzeczenie o niepełnosprawności. Kupił aparat słuchowy i chce rozliczyć wydatek w biznesie. Podkreśla, że sprzęt jest niezbędny do wykonywania usług stomatologicznych. Umożliwia mu bowiem komunikację z pacjentami, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią na dentofobię (strach przed wizytą u dentysty). Jednym z objawów tej przypadłości jest mówienie bardzo cichym głosem. A przecież podczas zabiegu wszystkie przekazywane informacje muszą być zrozumiałe. „Nieporozumienia i błędy w komunikacji mogą narażać na wdrożenie nieprawidłowego leczenia” – podkreśla dentysta.

Stomatolog wskazuje też, że w gabinecie jest dużo hałasów na określonych częstotliwościach (powodują je np. kątnice, turbiny, ssaki i ślinociągi). Aparat słuchowy pozwala je wytłumić bez wyciszania rozmowy z pacjentem.

Kolejny argument: urządzenia wykorzystywane w leczeniu kanałowym dają ciche sygnały dźwiękowe informujące o prawidłowej preparacji systemu korzeniowego zębów. Bez aparatu dentysta ich nie usłyszy. I nie będzie mógł wykonać dobrze usługi.

Stomatolog wskazuje też, że dzięki aparatowi może przyjmować pacjentów obcojęzycznych. W relacjach z nimi dobry słuch jest jeszcze ważniejszy.

Wszystko to przemawia za rozliczeniem wydatków na zakup sprzętu oraz jego utrzymanie (baterie, części zamienne, serwis, czyszczenie) w kosztach. „Bez aparatów słuchowych narażam się na utratę możliwości udzielania usług stomatologicznych, czyli utratę źródła przychodów lub na konsekwencje prawne i finansowe związane z niewłaściwym wykonaniem leczenia” – podkreśla dentysta.

Skarbówka zgadza się na rozliczenie kosztów

Co na to fiskus? Zgodził się, że wydatki na zakup aparatu oraz jego utrzymanie można zaliczyć do kosztów. Przyznał, że mają związek z prowadzonym przez dentystę biznesem. „Zastosowanie zaawansowanych i innowacyjnych aparatów słuchowych przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług oraz zabezpieczenie przychodów w działalności gospodarczej” – czytamy w interpretacji.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.23.2024.2.KD

Czytaj więcej

Aparat słuchowy kosztem w firmie emeryta
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona