Estoński CIT można wybrać przed sprawozdaniem

Spółki, które złożyły zawiadomienie o estońskim CIT jeszcze przed dopełnieniem obowiązków księgowych, mogą odetchnąć z ulgą. Fiskus nie zakwestionuje ich rozliczeń.

Publikacja: 02.02.2024 03:00

Estoński CIT można wybrać przed sprawozdaniem

Foto: firma.rp.pl

Minister finansów wydał interpretację ogólną ważną dla spółek, które przeszły na estoński CIT w trakcie roku podatkowego. Potwierdził, że zawiadomienie o jego wyborze można złożyć jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Estoński CIT coraz popularniejszy

Przypomnijmy, że estoński CIT (w polskiej wersji zwany ryczałtem od dochodów), czyli forma rozliczenia, w której podatek płacimy dopiero przy wypłacie dywidendy, obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2021 r. I staje się coraz popularniejszy. Pojawił się jednak problem z procedurą jego wyboru.

– Na początku zeszłego roku skarbówka zaczęła wydawać interpretacje, w których twierdziła, że spółki, które przechodzą na estoński CIT w trakcie roku podatkowego, muszą przed złożeniem zawiadomienia ZAW-RD zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe. Taki obowiązek nie wynika z przepisów i jest po prostu nierealny. Dlatego wiele firm zgłaszało się na estoński CIT jeszcze przed dopełnieniem księgowych wymogów. I gdyby kierować się stanowiskiem fiskusa, mogłoby się okazać, że nie mają prawa do korzystnego rozliczenia i muszą zapłacić podatkową zaległość. To pułapka na podatników – mówi Marcin Borkowski, radca prawny i doradca podatkowy w kancelarii Borkowski i Wspólnicy.

Czytaj więcej

Zainwestuj w estoński CIT i zaoszczędź

Minister wydaje interpretację ws. estońskiego CIT

Redakcja „Rzeczpospolitej” zgłaszała ten problem Ministerstwu Finansów 15 maja zeszłego roku. Po ponad ośmiu miesiącach minister wydał w tej sprawie interpretację ogólną. Przypomniał w niej, że zgodnie z przepisami o rachunkowości zamknięcie ksiąg oraz sporządzenie sprawozdania powinno nastąpić najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego. W spółkach, które wybrały ryczałt w trakcie roku, dzień bilansowy przypada na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem. W związku z tym termin na zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania upływa u nich z końcem trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem. Z kolei termin na złożenie zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT został określony na koniec pierwszego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem. Te terminy są od siebie niezależne – podkreślił minister finansów.

Dalej w interpretacji czytamy, że art. 28j ust. 5 ustawy CIT nakłada obowiązek zamknięcia ksiąg oraz sporządzenia sprawozdania na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem, lecz nie precyzuje, w jakim czasie powinno to nastąpić, tj. przed czy po upływie terminu na złożenie zawiadomienia o wyborze estońskiego rozliczenia. Dopuszcza więc sytuację, w której spółka najpierw złoży zawiadomienie, a dopiero później zamknie księgi i sporządzi sprawozdanie.

– Interpretacja ogólna zamyka problem stworzony w interpretacjach indywidualnych. Jest zgodna z przepisami i realnie określa obowiązki ciążące na firmach – komentuje Marcin Borkowski.

Numer interpretacji: DD8.8203.1.2023

Minister finansów wydał interpretację ogólną ważną dla spółek, które przeszły na estoński CIT w trakcie roku podatkowego. Potwierdził, że zawiadomienie o jego wyborze można złożyć jeszcze przed zamknięciem ksiąg rachunkowych i sporządzeniem sprawozdania finansowego.

Estoński CIT coraz popularniejszy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP