Zainwestuj w estoński CIT i zaoszczędź

Estoński CIT oznacza istotne oszczędności podatkowe. Decyzja o skorzystaniu z tego rodzaju opodatkowania podejmowana jest przede wszystkim ze względu na rozliczenia z fiskusem, jednak ma także wymiar biznesowy.

Publikacja: 27.11.2023 02:00

Zainwestuj w estoński CIT i zaoszczędź

Foto: Adobe Stock

Końcówka roku to okres gdy firmy rozważają zmiany modelu rozliczeń podatkowych. Część firm staje przed decyzją o przekształceniu, inne rozważają wybranie ryczałtu od dochodów spółek. Ta ostatnia opcja, czyli polski wariant tzw. estońskiego CIT to przede wszystkim istotne oszczędności podatkowe. Decyzja o skorzystaniu z tego rodzaju opodatkowania ryczałtowego podejmowana jest przede wszystkim ze względu na rozliczenia z fiskusem. Jednak ta forma rozliczeń ma także wymiar biznesowy. Ten model opodatkowania – w polskiej wersji niedoskonały, zawierający często rozwiązania irracjonalne z punktu widzenia biznesu – oferuje także wiele korzyści. Wybór tej formy opodatkowania skutkuje zmianami wykraczającymi poza rozliczenie w podatku dochodowym od osób prawnych. Potencjalne korzyści, jakie może dawać ta forma opodatkowania, należy oceniać z perspektywy zarówno zarządu i udziałowców, jak również potencjalnych inwestorów.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek