Bartosz Rodak

Ulga „Pałacyk+” zostanie ograniczona

Jeśli podatnik planuje zakup zabytku i chciałby skorzystać z ulgi, to powinien przeprowadzić transakcję jeszcze w tym roku. Od stycznia zmienią się także zasady rozliczeń w przypadku prac remontowych, konserwatorskich i robót budowlanych.

Polski Ład obciąży zarząd i kadrę menedżerską

Od 1 stycznia dla członków zarządu, rad nadzorczych, ale również prokurentów zwiększyło się ryzyko związane z pełnioną funkcją i pojawiły się nowe obowiązki. Wzrosły również obciążenia fiskalne tych osób.

Polski Ład PiS: małe i średnie firmy stracą na nowych rozwiązaniach

O ile zapowiedzi Polskiego Ładu przejdą w fazę realizacji, nadchodzące zmiany będą niekorzystne dla osób pozostających w pozapracowniczych stosunkach zatrudnienia i to one, głównie, będą finansować programy socjalne związane z nowym programem.

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe w spółkach: Im więcej compliance, tym mniej ryzyka

Odpowiedzialność osobistą za zobowiązania podatkowe w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych ponosić mogą, w zasadzie, wyłącznie członkowie zarządu.

Pora na rozliczenia i kontrole wsparcia z tarczy antykryzysowej

Czas wsparcia z tarcz powoli dobiega końca, co oznacza, że trzeba będzie rozliczyć się z każdej uzyskanej oraz zaoszczędzonej złotówki.

Tarcza antykryzysowa: zaliczki i nadpłaty w VAT blokują pomoc dla firm z Polskiego Funduszu Rozwoju

Już pierwszego dnia funkcjonowania programu wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju przyznano i wypłacono kwotę 355 mln zł dla 1006 firm. Niedoróbki w systemie powodują jednak odrzucanie wielu wniosków.

Firmy muszą utworzyć kanał komunikacji dla sygnalistów

Dyrektywa 1937/2019 o ochronie sygnalistów, przyjęta pod koniec 2019 r. dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, wspólników i akcjonariuszy w spółkach oraz pracowników (nie tylko na etacie) sektora prywatnego i publicznego.

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych – nowe obowiązki przedsiębiorców

Podmioty zbiorowe, czyli np. spółki, fundacje, stowarzyszenia nie zdają sobie jeszcze sprawy, że czekają je nowe obowiązki. Ich niedopełnienie może prowadzić do nałożenia kary na podmiot w sytuacji, gdy zostanie on zamieszany – nawet nieświadomie – w działalność przestępczą.

Jak umożliwia się przedłużanie kontroli w firmie

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma obszarami ryzyka, które przedsiębiorca musi brać pod uwagę. Zatory płatnicze, niedobory towarów, trudne warunki atmosferyczne, brak zrozumienia urzędów dla firm. Na te okoliczności większość prowadzących działalność gospodarczą jest lepiej lub gorzej przygotowana.

Nieuczciwa konkurencja a nieprawdziwe informacje w intenecie

Moja firma jest ostatnio niesprawiedliwie oceniana w Internecie. Czy autorzy tych ocen mają do tego prawo? Czy można jakoś zidentyfikować osoby, które ją oczerniają, pisząc nieprawdziwe komentarze? – pyta czytelnik.