Ministerstwo Finansów: okup nie jest kosztem uzyskania przychodów

Firma nie rozliczy w podatkowych kosztach wydatku na haracz zapłacony hakerom.

Publikacja: 08.12.2023 06:41

Ministerstwo Finansów: okup nie jest kosztem uzyskania przychodów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Z przestępcami nie powinno się wchodzić w alianse. Nie można z nimi zawrzeć prawnie skutecznej umowy o okup i zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów. Takie są wnioski z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.

O podatkowych aspektach rozliczeń z cyberprzestępcami pisaliśmy 5 grudnia. Powoływaliśmy się na dane firmy Veeam, z których wynika, że aż osiem na dziesięć zaatakowanych przez hakerów podmiotów płaci im okup. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Wypowiadający się w tekście eksperci twierdzili, że jest spełniony podstawowy warunek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT) – wydatek ma związek z biznesem. Przedsiębiorca po to przecież płaci hakerom, aby cofnąć skutki ich ataku, np. odzyskać skradzione dane i zapobiec ich upublicznianiu, odblokować systemy czy wręcz móc wznowić działalność.

Czytaj więcej

Cyberataki mogą mieć podatkowe skutki

Wydatek da się też udokumentować. Wprawdzie przedsiębiorca raczej nie dostanie faktury, ale w orzecznictwie oraz interpretacjach wielokrotnie wskazywano, że koszt może być udokumentowany innymi dowodami. Mogą to być wewnętrzne protokoły opisujące szczegóły ataku, korespondencja z hakerami, zgłoszenie przestępstwa na policję i do GIODO, przelewy.

Eksperci podkreślali też, że największą przeszkodą w rozliczaniu okupu jest art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT (oraz art. 23 ust. 1 pkt 61 ustawy o PIT). Przepis ten stanowi, że nie są kosztem wydatki (oraz przekazane rzeczy, prawa bądź wykonane usługi) wynikające z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. I właśnie na tę regulację powołało się Ministerstwo Finansów. „Wydatki poniesione przez przedsiębiorcę na okup zapłacony hakerom, dzięki czemu skutki ich ataku zostaną cofnięte, nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodu. Tego rodzaju czynności nie mogą bowiem stanowić przedmiotu prawnie skutecznej umowy” – napisało w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej”.

– Zapłata okupu nie jest zakazana przez polskie przepisy. Niewątpliwie mamy tu jednak do czynienia z przestępstwem, dlatego fiskus będzie kwestionować rozliczenie. Warto jednak w tej sprawie powalczyć w sądzie, który może mieć inne zdanie – mówi adwokat Piotr Świniarski.

Z przestępcami nie powinno się wchodzić w alianse. Nie można z nimi zawrzeć prawnie skutecznej umowy o okup i zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów. Takie są wnioski z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej”.

O podatkowych aspektach rozliczeń z cyberprzestępcami pisaliśmy 5 grudnia. Powoływaliśmy się na dane firmy Veeam, z których wynika, że aż osiem na dziesięć zaatakowanych przez hakerów podmiotów płaci im okup. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Wypowiadający się w tekście eksperci twierdzili, że jest spełniony podstawowy warunek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT) – wydatek ma związek z biznesem. Przedsiębiorca po to przecież płaci hakerom, aby cofnąć skutki ich ataku, np. odzyskać skradzione dane i zapobiec ich upublicznianiu, odblokować systemy czy wręcz móc wznowić działalność.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Muzyk grupy Kult zatrzymany. W tle sfingowana śmierć w USA i wielkie pieniądze
Praca, Emerytury i renty
Od dziś wyższe emerytury i renty. Oto nowe kwoty brutto i na rękę [tabela]
Prawo dla Ciebie
Choroba Ziobry przeszkodą w stawieniu się przed komisją. Adwokat wyjaśnia
Edukacja i wychowanie
Sprawa Collegium Humanum. Eksperci mówią, co z lewymi dyplomami MBA
Materiał Promocyjny
PR&Media Days 2024 - trendy i wyzwania
Praca, Emerytury i renty
Renta alkoholowa w górę. Kto może na nią liczyć i ile dostanie od 1 marca
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy o patchworkowej rodzinie: pieniądze na dziecko bez zgody żony