Jak nowy rząd powinien posprzątać w podatkach po Polskim Ładzie

Daninę od firm wykazujących straty trzeba zastąpić europejskim podatkiem minimalnym – radzą eksperci.

Publikacja: 22.11.2023 03:00

Jak nowy rząd powinien posprzątać w podatkach po Polskim Ładzie

Foto: Adobe Stock

W powyborczym czasie, gdy od zwycięskich polityków można oczekiwać nie tylko wiecowych zapowiedzi, ale konkretnych działań, padają propozycje rozwiązań, w tym podatkowych, które mogłyby poprawić sytuację podatników i gospodarki.

Zestaw propozycji nazwanych „Postulatami strategicznymi” pokazała firma doradcza Crido. Jej partnerzy zarządzający twierdzą, że realizacja tych pomysłów „powinna znacząco poprawić otoczenie, w jakim funkcjonują polskie firmy, wpływając tym na pozytywny wizerunek Polski zarówno wśród krajowych, jak i zagranicznych inwestorów oraz firm rodzimych”.

Czytaj więcej

Podatkowe obietnice wyborcze. Eksperci: nowy rząd nie powinien się spieszyć

Filar zamiast Ładu

Jednym z przedstawionych postulatów jest wprowadzenie podatku minimalnego od ponadnarodowych firm.

Nie chodzi jednak o daninę o tej nazwie, która pojawiła się w przepisach Polskiego Ładu i miałaby od przyszłego roku dotyczyć spółek wykazujących straty lub rentowność poniżej 2 proc. Równocześnie bowiem Polska powinna wdrożyć europejską dyrektywę 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., która nakłada wyrównawczą daninę od międzynarodowych firm (zwaną też Drugim Filarem albo globalnym podatkiem minimalnym). Ma ona polegać na takim opodatkowaniu tych korporacji, by efektywna stawka podatku dochodowego wyniosła nie mniej niż 15 proc.

Eksperci Crido postulują zniesienie podatku minimalnego rodem z Polskiego Ładu i zastąpienie go Drugim Filarem. Wskazują na konstrukcję tego ostatniego, z której wynika, że dana korporacja będzie musiała go zapłacić, nawet gdy formalnie nie zostanie on wprowadzony w Polsce. Wtedy jednak budżet naszego kraju będzie pozbawiony wpływów z tego podatku.

Inna propozycja wiąże się z Polską Strefą Inwestycji, czyli ulgą w podatku dochodowym dla firm dokonujących nowych inwestycji i czerpiących z nich przychody. Pojęcie „nowych inwestycji” z Polskiego Ładu okazało się fatalne. „Warto pamiętać, że nowe inwestycje to obecnie na ogół modyfikacja lub wzbogacenie w nowe maszyny istniejących już ciągów produkcyjnych” – piszą eksperci Crido. Wskazali, że o nieracjonalności tego wymogu wielokrotnie wypowiadał się Naczelny Sąd Administracyjny. Dlatego w raporcie znalazł się postulat zmiany przepisu art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz ust. 4 ustawy o CIT.

Niektóre propozycje reform dotyczą raczej postępowań podatkowych niż reguł opodatkowania. Eksperci mówią, że jedną z najpoważniejszych bolączek systemu podatkowego jest przewlekłość postępowań podatkowych. Zaproponowali zatem m.in. wprowadzenie zakazu sztucznego wydłużania postępowań (np. poprzez wszczynanie postępowań karnych skarbowych), a także wzmocnienie instytucji ponaglenia organu podatkowego.

Czytaj więcej

Jak zmienić podatki, by przyciągnąć kapitał z zagranicy

KPO dla firm

W raporcie są też propozycje działań niezwiązanych z podatkami. Jednym z pomysłów jest zwiększenie udziału przedsiębiorców w środkach z Krajowego Planu Odbudowy z 20 do 33 proc. Eksperci zauważają, że byłoby to dobre rozwiązanie w obliczu ryzyka niewykorzystania całości środków z KPO przez instytucje państwowe. Pieniądze te mogłyby posłużyć m.in. informatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw.

Wśród postulatów dotyczących ustaw gospodarczych znalazł się też ten podnoszony od dawna przez branżę energetyczną: zliberalizowanie zasad budowy elektrowni wiatrowych. Minimalna odległość wiatraków od zabudowań miałaby się zmniejszyć z dzisiejszych 700 do 500 m, co znacznie zwiększyłoby dostępną powierzchnię dla takich inwestycji.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność