Kiedy dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela są kosztem podatkowym

Wypłacane przez spółkę dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela mające na celu zachowanie dobrej relacji z klientem czy też uniknięcie ryzyka procesu sądowego co do zasady mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu jako koszty związane z zachowaniem źródła przychodu. Z kolei wydatki mające na celu poprawę wizerunku spółki czy budowę jej pozytywnego charakteru mają charakter reprezentacyjny, co wyklucza możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Kiedy dodatkowe świadczenia ubezpieczyciela są kosztem podatkowym

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 14 września 2023 r. (III SA/Wa 1248/23).

Wnioskodawca to firma ubezpieczeniowa specjalizująca się w ubezpieczeniach majątkowych. Oferuje i zawiera umowy ubezpieczenia na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych. W momencie wystąpienia szkody przeprowadza dochodzenie i wypłaca odszkodowanie, jeśli roszczenie jest uzasadnione. W drodze wyjątku spółka może także wypłacić świadczenie w sytuacjach nietypowych, aby uniknąć kosztów procesu sądowego. Procedura przyznawania świadczenia w drodze wyjątku ma charakter uznaniowy, jednak opiera się na uzasadnionym ekonomicznym interesie spółki lub zasadach współżycia społecznego. Kwota świadczenia wypłacanego w drodze wyjątku nie przekracza wysokości poniesionej szkody oraz wysokości sumy ubezpieczenia, a roczne środki na wypłatę takich świadczeń są ograniczone. Nie przyznaje się takiego świadczenia osobom, które zataiły istotne informacje lub przyczyniły się do zdarzenia powodującego szkodę. Decyzje o świadczeniach wypłacanych w drodze wyjątku podejmują dyrektorzy jednostek organizacyjnych spółki i są one ostatecznym stanowiskiem spółki, przy czym nie wyklucza się zmiany takiej decyzji.

Pozostało 82% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?