Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez

Środki pieniężne uzyskiwane przez przedsiębiorców energetycznych w ramach systemu wyrównania stanowią ich przychód podatkowy, który trzeba wykazać już w momencie jego otrzymania.

Publikacja: 20.05.2024 04:30

Wyrównanie z tytułu cen dostawy energii z podatkiem czy bez

Foto: Adobe Stock

Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 24 stycznia 2024 r. (0111-KDIB1-2.4010.675.2023.1.MC).

Przedsiębiorcy energetyczni, tj. podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, przetwarzania, magazynowania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu paliw oraz energii, na podstawie art. 12a ust. 1 oraz art. 12b ust. 1 ustawy z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, uzyskali prawo do wyrównania za ustalenie maksymalnej ceny dostawy ciepła dla wytwórców ciepła, którzy dokonują finalnych dostaw dla wskazanych w ustawie odbiorców ciepła (dalej: wyrównanie). Przedsiębiorstwo uprawnione do otrzymania wyrównania jest zobowiązane do złożenia na koniec danego okresu rozliczeniowego wniosku o jego rozliczenie do podmiotu wypłacającego, tj. do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki lub gminnego organu wykonawczego (wójt, burmistrz, prezydent) w przypadku przedsiębiorstw energetycznych, u których prowadzona sprzedaż ciepła nie wymaga uzyskania koncesji.

Pozostało 83% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?