Księgi i ewidencje trzeba będzie przesyłać w pliku JPK

Na wejście w życie czekają przepisy nakładające obowiązek przesyłania ksiąg, ewidencji i wykazów w pliku JPK. 1 lipca br. nieco je zmodyfikowano i po raz kolejny przesunięto datę ich wejścia do porządku prawnego.

Publikacja: 20.11.2023 02:00

Księgi i ewidencje trzeba będzie przesyłać w pliku JPK

Foto: Adobe Stock

Regulacje Polskiego Ładu mają wprowadzić obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych (ksiąg rachunkowych, podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji przychodów) w pliku JPK. Regulacje w tym zakresie miały wejść w życie 1 stycznia 2023 r. (a nie 1 stycznia 2022 r. jak większość regulacji Polskiego Ładu), z uwzględnieniem przepisów przejściowych. Jednak tzw. poprawki do Polskiego Ładu, a następnie pakiet Slim VAT 3 przesunęły wejście w życie tych przepisów na 1 stycznia 2026 r. (w przypadku podatników PIT i ryczałtu ewidencjonowanego) oraz 1 stycznia 2025 r. (w przypadku podatników CIT). Zmiany nie ograniczyły się jedynie do przesunięcia terminu ich wejścia w życie, ale również zmodyfikowały zasady przesyłania ww. ksiąg w pliku JPK oraz zmieniły przepisy przejściowe.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?