Kiedy fundacja rodzinna będzie podatnikiem VAT

Pojawiła się kolejna interpretacja poświęcona instytucji fundacji rodzinnej. Tym razem Krajowa Administracja Skarbowa przyznała rację podatnikowi w sprawie uznania fundacji rodzinnej za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie wykonywania działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie zbywania mienia.

Publikacja: 30.08.2023 02:00

Kiedy fundacja rodzinna będzie podatnikiem VAT

Foto: Adobe Stock

Chodzi o interpretację indywidualną dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lipca 2023 r. (0114-KDIP4-3.4012.272.2023. 3.DS).

Tematyka związana z fundacją rodzinną jako podatnikiem VAT nie jest taka jednoznaczna jakby mogła się wydawać, co potwierdza fakt złożenia stosownego wniosku o wydanie interpretacji. Mianowicie, w pierwszej kolejności należy podnieść, że ustawa o fundacji rodzinnej nie odwołuje się bezpośrednio do ustawy o podatku od towarów i usług, tak jak odwołuje się np. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Konsekwencją tego jest sytuacja, że fundacja rodzinna nie jest z delegacji ustawowej podatnikiem VAT. Niemniej jednak, w określonych okolicznościach fundacja rodzinna będzie podatnikiem VAT, a decydować o tym będzie charakter podejmowanych działalności przed fundację rodzinną. Natomiast ocena czy działalność fundacji rodzinnej podlega skutkom podatkowym co do podatku VAT, powinna być każdorazowo analizowana na podstawie art. 15 ustawy o VAT oraz unijnej dyrektywy VAT. Co istotne, bycie czynnym podatnikiem VAT daje możliwość prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Tragiczny wypadek na A1: pełnomocnik kierowcy BMW wydał oświadczenie
Prawo pracy
Korporacje inwestują w kontrolerów L4. Nowy bat na symulantów
Zawody prawnicze
Egzamin na aplikacje prawnicze nieznacznie łatwiejszy niż rok temu
Prawo drogowe
PiS kusi młodych: darmowy kurs prawa jazdy dla każdego 18-latka
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Zamieszanie w sprawach frankowych przez brak uchwały SN