Piętnaście miesięcy do fakturowej rewolucji

Transakcji z konsumentami nieprowadzącymi biznesu nie trzeba będzie uwzględniać w systemie KSeF. Ma on wystartować 1 lipca 2024 roku.

Publikacja: 17.03.2023 03:00

Piętnaście miesięcy do fakturowej rewolucji

Foto: Adobe Stock

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt noweli ustawy o VAT, wprowadzający obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To jednolite narzędzie wystawiania elektronicznych faktur według nowego wzoru, na bieżąco trafiających do administracji skarbowej.

Kluczowa data

Najważniejszym fragmentem projektu jest data startu systemu: 1 lipca 2024 r. Wcześniej bowiem Ministerstwo Finansów wysyłało różne informacje. Zatem przedsiębiorcom pozostaje ponad 15 miesięcy na przygotowania.

– To jeszcze dużo czasu, ale sugerowałbym rozpocząć przygotowania już dziś, choćby poprzez dobrowolne używanie tego systemu, nawet tylko do części transakcji – radzi Adam Bartosiewicz, doradca podatkowy w Gardens Tax & Legal. Nawiązuje do działającego już dobrowolnego systemu KSeF, uruchomionego przez resort.

Czytaj więcej

Skarbówka akceptuje już faktury z Facebooka

W projekcie, szeroko dyskutowanym z biznesem, uwzględniono niektóre postulaty. Zrezygnowano z objęcia KSeF faktur dokumentujących obrót z konsumentami. Zmieniono też koncepcję karania za niedopełnienie nowych obowiązków fakturowania. Kary mają być miarkowane (wycofano się z określenia ich dolnych limitów), a pułapem kary ma być 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza KSeF.

Kara za fakturę bez wykazanego podatku ma wynieść 18,7 proc. kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze. Równocześnie opublikowano projekt rozporządzenia przewidującego katalog zwolnień z obowiązku stosowania KSeF. Dotyczy to biletów autostradowych i na przewozy autobusowe, kolejowe czy lotnicze.

Koniec z papierem

Poza tymi przypadkami ustawa nie uwzględnia wydawania faktur papierowych. Nie przewiduje, co robić, gdy np. przedsiębiorca nocuje w hotelu i chce mieć od razu potwierdzenie wykonania usługi (np. dla rozliczenia delegacji).

– Skoro nie będzie przepisów, to powinien się wykształcić zwyczaj biznesowy wydawania dokumentów z danymi z faktury, choć fakturami one nie będą – uważa Adam Bartosiewicz.

Jakkolwiek obrót w transakcjach międzynarodowych będzie trzeba ująć w KSeF, to np. nabywca towarów z innego kraju UE czy nawet spoza UE zwykle chce tradycyjnej faktury. To będzie oznaczało utrzymanie dotychczasowego systemu wystawiania faktur na potrzeby transakcji z zagranicą towarami czy usługami.

Etap legislacyjny: ujawnione w RCL

OPINIA

Szymon Raut doradca podatkowy, partner w kancelarii Paczuski Taudul

Na uznanie zasługuje wyłączenie z systemu KSeF faktur konsumenckich, co znacznie uprości ich wystawianie i przekazywanie dla osób nieprowadzących biznesu. Nowy system nie przewiduje jednak rozwiązań, gdy klient, np. przy kasie w supermarkecie, będzie chciał otrzymać od razu fakturę na firmę – w tej sytuacji będzie musiał oczekiwać na uzyskanie faktury poprzez KSeF. Inną ważną regulacją jest konieczność dostarczenia do KSeF faktur w przypadku jego awarii. Jednak terminy dostarczenia przewidziane w projekcie wydają się zbyt krótkie. Zwłaszcza gdy awaria nastąpiła po stronie administracji skarbowej, nawet siedem dni na wystawienie faktur może się okazać zbyt krótkim terminem. Pamiętając techniczne trudności z wprowadzaniem plików JPK_VAT, można mieć obawy, czy w razie awarii w KSeF i następnie jego naprawienia cały system wytrzyma wielką falę faktur wysyłanych przez tysiące podatników po ustąpieniu awarii.

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt noweli ustawy o VAT, wprowadzający obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To jednolite narzędzie wystawiania elektronicznych faktur według nowego wzoru, na bieżąco trafiających do administracji skarbowej.

Kluczowa data

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił