Zakaz amortyzacji – kto stracił i jak dużo

Od 1 stycznia 2023 roku podatnicy utracili możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od budynków i lokali mieszkalnych. Ograniczenie to dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i od osób prawnych. My skupimy się na sytuacji podatników PIT.

Publikacja: 06.02.2023 02:00

Zakaz amortyzacji – kto stracił i jak dużo

Foto: Adobe Stock

Wyjaśnienia wymaga, że prawo do amortyzacji nieruchomości mieszkalnych zostało zniesione już z początkiem 2022 roku. Jednak, na podstawie przepisu przejściowego podatnicy, którzy nabyli lub wytworzyli przed 1 stycznia 2022 r. budynki mieszkalne, lokale mieszkalne stanowiące odrębną nieruchomość, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, mogli do końca 2022 r. zaliczać do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od wspomnianych środków trwałych. Była to ograniczona ochrona praw już nabytych. Przepis przejściowy nie dotyczył natomiast podatników, którzy nabyli budynki lub lokale mieszkalne po 31 grudnia 2021 r.

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP