MF: łatwiej odzyskać VAT. Eksperci: niekoniecznie

Według skarbówki przedsiębiorcy czekają na pieniądze średnio 35 dni. Eksperci wskazują, że bywa z tym różnie.

Publikacja: 28.07.2022 08:35

MF: łatwiej odzyskać VAT. Eksperci: niekoniecznie

Foto: Adobe Stock

Według danych Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy mogą łatwiej i szybciej odzyskać teraz VAT. Przyczyniły się do tego zarówno rozwiązania organizacyjne – wytyczne i zalecenia dla organów podatkowych, jak też techniczne, czyli digitalizacja systemu rozliczania podatku.

– Przykładowo średni czas realizacji zwrotów VAT za maj 2022 r. – dla wnioskowanego zwrotu 60 dni – był znacząco krótszy i wyniósł około 35 dni – poinformował wiceminister Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską nr 34276.

Poprawa dla firm

Podobną tendencję zauważa doradca podatkowy Joanna Rudzka. – Podatnicy występujący o zwrot VAT są zwykle dobrze przygotowani, zwłaszcza jeśli chodzi o duże kwoty. Wciąż jednak z ryzykiem przedłużenia terminu zwrotu muszą liczyć się podmioty, które np. powstały niedawno i dużo inwestują albo tworzą spółki celowe. – mówi Joanna Rudzka.

Czytaj więcej

Zwrot podatku po wykreśleniu z rejestru podatników VAT

Poprawę zauważają też sami przedsiębiorcy.

– Zwroty VAT przebiegają sprawniej niż w poprzednich latach. Wynika to przede wszystkim z dobrowolnego zastosowania przez podatników mechanizmu podzielonej płatności (split payment), który ogranicza ryzyko wyłudzeń. Wciąż jednak zdarza się przedłużanie terminu – mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP. Dodaje, że split payment będzie stosowany w coraz szerszym zakresie. Ale oprócz zalet stanowi też obciążenie dla firm, które nie mogą swobodnie dysponować kwotą podatku na rachunku VAT.

Różne czynniki

Doradca biznesowy Paweł Lewandowski wskazuje natomiast, że wiele zależy też od takich czynników, jak m.in. branża i to, od jak dawna prowadzony jest biznes.

Resort finansów zaznacza, że skarbówka musi mieć możliwość realnej weryfikacji zwrotów, które budzą uzasadnione wątpliwości, by zabezpieczyć interesy Skarbu Państwa.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Terminowe zwroty VAT są bardzo istotną kwestią dla przedsiębiorców. Niestety, w praktyce bywa z tym różnie. Wciąż zdarzają się sprawy, w których przedsiębiorcy czekają na zwrot nawet latami, a zwroty wstrzymywane są bez podstaw merytorycznych. Przykładowo organy podatkowe nadal bezzasadnie odmawiają zwrotu VAT na dania typu fast food za okresy sprzed wejścia w życie tzw. matrycy VAT, mimo pozytywnego rozstrzygnięcia tej sprawy dla podatników przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Przypomnijmy, że według TSUE należało stosować stawkę 5 proc., a nie 8 proc. VAT. Tymczasem przepisy stanowią, że wydłużenie terminu zwrotu możliwe jest w sytuacji, gdy jego zasadność wymaga dodatkowego zweryfikowania z uwagi na kwestie dowodowe i potrzebę ustalenia stanu faktycznego, a nie gdy organ ma merytoryczne wątpliwości i szuka argumentów na ich poparcie.Według danych Ministerstwa Finansów przedsiębiorcy mogą łatwiej i szybciej odzyskać teraz VAT. Przyczyniły się do tego zarówno rozwiązania organizacyjne – wytyczne i zalecenia dla organów podatkowych, jak też techniczne, czyli digitalizacja systemu rozliczania podatku.

– Przykładowo średni czas realizacji zwrotów VAT za maj 2022 r. – dla wnioskowanego zwrotu 60 dni – był znacząco krótszy i wyniósł około 35 dni – poinformował wiceminister Artur Soboń w odpowiedzi na interpelację poselską nr 34276.

Pozostało 84% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja