Można rozliczyć należności za nieterminowe naprawy

Przepisy ustawy należy interpretować ściśle. Z kosztów są zatem wyłączone tylko te kary umowne i odszkodowania, które zostały wprost wskazane w negatywnym katalogu takich wydatków.

Publikacja: 06.03.2022 08:32

Można rozliczyć należności za nieterminowe naprawy

Foto: Adobe Stock

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się nie tylko z zyskami, ale też z ryzykiem. Każda firma może natrafić na nierzetelnego kontrahenta lub sama spóźnić się czy popełnić błąd przy realizacji kontraktu. Podatkowo odszkodowania czy kary umowne wypłacane przez przedsiębiorców to trudny temat. Ustawodawca sam w pewnym zakresie ogranicza rozliczanie ich w kosztach, a do tego fiskus jeszcze naciąga te wyjątki, żeby ograniczyć uprawnienia podatników. Na szczęście nie zawsze skutecznie. O tym, że wyjątki od zasady rozliczania odszkodowań i kar umownych w kosztach muszą być wykładane ściśle, urzędnikom przypomniał niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 25 stycznia 2022 r. (I SA/Gd 1073/21; wyrok nieprawomocny).

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej