Skorzystanie z ustawowej opcji nie pozbawia przywileju

Przedłużenie roku podatkowego nie skutkuje zmianą go na inny niż kalendarzowy, skoro następne lata podatkowe, zgodnie z umową spółki, są zgodne z rokiem kalendarzowym.

Aktualizacja: 24.08.2021 14:37 Publikacja: 24.08.2021 11:02

Skorzystanie z ustawowej opcji nie pozbawia przywileju

Foto: Adobe Stock

W lipcu 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację w zakresie CIT. Konkretnie chodziło o to czy może skorzystać z preferencyjnej 9 proc. stawki obowiązującej od 1 stycznia 2019 r.?

We wniosku wyjaśniła, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 30 listopada 2018 r. w momencie złożenia podpisów przez wspólników spółki, z wykorzystaniem wzorca dostępnego przez S24. W umowie wskazano, że rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy. Jednak z zastrzeżeniem, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2019 r. Pierwszy przychód z działalności spółka osiągnęła dopiero w kwietniu 2019 r. i wtedy rozpoczęła faktyczną działalność gospodarczą. Podatniczka podkreśliła też, że za cały 2019 rok osiągnęła przychód znacznie poniżej 1.200.000 euro.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP