Chcemy kupić mieszkanie z przeznaczeniem dla syna (25 lat, studiuje zaocznie, pracuje na umowę-zlecenie). Mamy pieniądze na rachunku w funduszu inwestycyjnym. Czy możemy najpierw przekazać pieniądze w formie darowizny dla syna, np. na jego konto bankowe? Oczywiście syn musiałby o otrzymanej darowiźnie poinformować urząd skarbowy. Następnie zakup mieszkania mógłby być dokonany bezpośrednio przez syna. Czy można tak zrobić? - pyta Halina S.
Tomasz Tatomir, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy:
– Zaproponowany przez czytelniczkę plan działania jest prawnie dopuszczalny. Czytelniczka jest świadoma, że zaproponowane przez nią rozwiązanie może w niektórych sytuacjach powodować dodatkową dotkliwość natury finansowej, a mianowicie obowiązek uiszczenia podatku od spadku i darowizn.
Stosownie do ustawy o podatku od spadków i darowizn, dalej w tekście u.p.s.d.) obowiązek podatkowy ciąży na obdarowanym jako nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych i powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
W przypadku czytelniczki i jej syna zastosowanie znajdzie jednak art. 4a u.p.s.d., którego unormowanie zwolni darowiznę czytelniczki z podatku, pod warunkiem zgłoszenia przez obdarowanego, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, faktu otrzymania darowizny środków pieniężnych organowi podatkowemu (zgłoszenie na formularzu SD-Z1) i udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.