Prawo do tych odliczeń przysługuje oczywiście także wówczas, gdy osoba, której wydatek dotyczy, ma wydane przed 1 września 1997 roku orzeczenie o przyznaniu grupy inwalidzkiej: I, II lub III, albo – w odniesieniu do dzieci do lat 16 – orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez lekarza specjalistę.
Korzystać z tej ulgi może też osoba bliska mająca na utrzymaniu niepełnosprawnego, ale tylko wówczas, gdy należy on do następującego kręgu: współmałżonek, dziecko własne lub adoptowane, dziecko obce przyjęte na wychowanie, pasierb, rodzice, teściowie, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe.
Bliski może w zeznaniu za dany rok odliczać wydatki na rehabilitację jedynie pod warunkiem, że dochody osoby niepełnosprawnej pozostającej na jego utrzymaniu nie przekroczyły w tym roku 9120 zł. Jeśli okazały się wyższe, a wydatki te pokrywał sam niepełnosprawny, to oczywiście on skorzysta z tej ulgi.
Ulga obejmuje wydatki faktycznie poniesione w danym roku.
Tylko niektóre są limitowane, inne odlicza się bez ograniczeń kwotowych, zasadniczo w pełnej wysokości (ramki obok). Jednak nie można np. korzystać z odliczenia na dojazdy samochodem osobowym na zabiegi, jeśli niepełnosprawny w danym roku takim zabiegom się nie poddawał.
Wydatki na medykamenty rozlicza się za okresy miesięczne. Z odliczenia można skorzystać, jeżeli wydatki te przekraczały w danym miesiącu 100 zł. Ulga na lekarstwa obejmuje tylko różnicę (nadwyżkę) między wskazaną kwotą (100 zł) a tym, co rzeczywiście wydano w danym miesiącu.