Ministerstwo Finansów ujawniło „Rzeczpospolitej", jak będzie wyglądało w przyszłym roku rozliczenie przedsiębiorców. Także dla nich urzędnicy wypełnią e-PIT i wyliczą podatek.

Skąd skarbówka będzie wiedziała, jakie firma ma dochody? Ze składanych przez przedsiębiorców Jednolitych Plików Kontrolnych. Chodzi o wysyłane fiskusowi co miesiąc elektroniczne ewidencje VAT. Są w nich wykazywane faktury sprzedaży i zakupów. Na ich podstawie fiskus wpisze w zeznaniu rocznym przychody i koszty przedsiębiorcy, a także wyliczy dochód i podatek.

Czytaj też: Twój e-PIT już działa, ale były problemy z serwerami

Za rok skarbówka pomoże się rozliczyć przedsiębiorcom

– Problem w tym, że rozliczenia VAT i PIT rzadko się ze sobą pokrywają. W ewidencji VAT nie wpisuje się chociażby wynagrodzeń pracowników czy odpisów amortyzacyjnych od firmowego sprzętu, które są przecież kosztem uzyskania przychodów w PIT – tłumaczy Beata Hudziak, doradca podatkowy w kancelarii 8Tax. Dodaje, że różne są też terminy wykazywania VAT należnego i przychodu w PIT.

– Poza tym wiele firm korzysta ze zwolnienia z VAT, np. te, które nie przekraczają 200 tys. zł obrotu rocznie. One w ogóle nie składają JPK – mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy i ekspert Rady Podatkowej Lewiatana. Jego zdaniem, mimo że skarbówka przygotuje dla przedsiębiorców zeznania, zdecydowana większość i tak będzie musiała samodzielnie obliczyć swoje przychody oraz koszty. Pracy więc im specjalnie nie ubędzie.

Resort finansów informuje też, że w e-PIT przedsiębiorca znajdzie kwotę zapłaconych zaliczek na PIT (na podstawie danych z urzędów skarbowych) oraz składek (na podstawie informacji z ZUS). Będzie tam także przepisane z poprzedniego zeznania odliczenie na dzieci oraz organizacja pożytku publicznego, której przekazał 1 proc. podatku.

– Te informacje, zwłaszcza o zaliczkach i składkach, przedsiębiorcom się przydadzą; warto porównać to, co wie urząd, z tym, co mamy we własnych ewidencjach – mówi Arkadiusz Łagowski.

W przyszłym roku e-PIT mają dostać także zarabiający na wynajmie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Przypomnijmy, że od 15 lutego na Portalu Podatkowym prowadzonym przez Ministerstwo Finansów czeka prawie 23 mln elektronicznych zeznań (przede wszystkim PIT-37, głównie dla pracowników). Przez cztery dni skorzystało z nich ponad 400 tys. osób.

Przedsiębiorcy i wynajmujący jeszcze w tym roku rozliczają się samodzielnie.