[i][b]Troje dzieci i matka odziedziczyli po zmarłym ojcu mieszkanie, każde w 1/4. Czy dzieci zapłacą podatek, jeśli zrzekną się swoich części na rzecz matki bez żądania spłaty?[/b] [/i]
Spadku nie można się zrzec na czyjąś rzecz, nawet na rzecz innego spadkobiercy. Zrzeczenie się dziedziczenia jest możliwe tylko w drodze umowy z przyszłym spadkodawcą. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 1048 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego[/link]), a jej dodatkowym skutkiem – jeśli nie postanowiono inaczej – jest pozbawienie schedy również zstępnych zrzekającego się, czyli jego dzieci i wnuki.
Po śmierci spadkodawcy spadkobierca może natomiast odrzucić spadek (art. 1012-1024 k.c). Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku musi być złożone przed sądem lub przed notariuszem w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Po tym terminie odrzucenie spadku nie jest możliwe.
Spadkobierca, który odrzuci spadek zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Jeśli jednak ma dzieci, to im w pierwszej kolejności przypadnie odrzucony udział. Wynika to z art. 931 § 2 k.c. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. Nie wiemy jednak, czy na takim rozwiązaniu zależy czytelnikowi, zwłaszcza, że zstępni odrzucającego i tak musieliby wypełnić pewne obowiązki wobec fiskusa po nabyciu spadku.
[b] Już od kilku lat małżonek, dzieci oraz dalsi zstępni zmarłego spadkodawcy (a także inne osoby wymienione w art. 4a ust. 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2009/DU2009Nr%2093poz%20768.asp]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link]) nie muszą płacić podatku od spadku.[/b] Dotyczy to jednak tylko spadków nabytych po 1 stycznia 2007 r., przy czym decyduje tu data śmierci spadkodawcy, a nie np. data uprawomocnienia się sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Spadki nabyte do końca 2006 r., nawet jeśli ich nabycie zostało potwierdzone później, opodatkowane są według skali z ustawy o podatku od spadków i darowizn. Więcej na ten temat w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/81958,82002_Stare-spadki-ze-starymi-ulgami.html]„Stare spadki ze starymi ulgami”[/link].