Uznał tak w interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (numer interpretacji IPRB4/415-551/11/4/JS).
Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który wpłacił na konto Sądu Metropolitalnego 2,2 tys. zł w związku z prowadzonym w tym sądzie postępowaniem w sprawie stwierdzenia nieważności ślubu kościelnego. Wpłaty dokonał, opisując ją: „Sprawa 28, darowizna na cele kultu religijnego".
Wnioskodawca zamierza odliczyć tę kwotę w rozliczeniu podatkowym za 2011 r. Jego zdaniem będzie to darowizna na cele kultu religijnego, gdyż procesy w Sądzie Metropolitalnym nie wykraczają poza kwestie związane z religią katolicką.
Z taką argumentacją nie zgodził się jednak dyrektor izby skarbowej. Przypomniał na wstępie, że art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy o PIT pozwala odliczyć m.in. kwoty przekazane na cele kultu religijnego, jeżeli nie przekraczają 6 proc. dochodu. Muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego z zaznaczeniem ich celu.
Jak czytamy w interpretacji, darowizny na cele kultu religijnego to środki przeznaczone m.in. na: budowę czy remont kościoła, jego wyposażenie, zakup przedmiotów liturgicznych. Ich adresatami są Kościoły, związki religijne oraz kościelne osoby prawne, np. zakony i parafie.