Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął w interpretacji, co należy rozumieć przez własne cele mieszkaniowe, czyli wydatki uprawniające do zwolnienia z podatku.
Sprawa dotyczyła kobiety, która w 2007 i w 2010 r. zaciągnęła dwa kredyty hipoteczne, jeden na zakup działki, drugi na spłatę pierwszego i dokończenie budowy. W 2011 r. nabyła w spadku połowę mieszkania po zmarłej mamie. Zapytała, czy zapłaci podatek dochodowy, jeśli sprzeda lokal, a pieniądze przeznaczy na spłatę kredytu oraz dokończenie budowy. Zamierza sfinansować zakup m.in. płytek i ceramiki do łazienki, ogrodzenia (słupki, siatki i bramy wjazdowej) oraz zagospodarowanie terenu wokół domu (jego wyrównanie i zakup nasion trawy), wykonanie podmurówki i tarasu. Poza tym chce kupić klimatyzację i odkurzacz centralny oraz szafy wnękowe.
Dyrektor IS stwierdził, że podatniczka nabyła mieszkanie w 2011 r. (data śmierci spadkodawcy), tak więc w razie jego sprzedaży może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Nie zapłaci w ogóle daniny, jeśli w ciągu dwóch lat cały dochód ze sprzedaży nieruchomości przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Chodzi m.in. o budowę domu lub zakup nowej nieruchomości.
Zgodnie z interpretacją nie ma wątpliwości, że do zwolnienia uprawnia przeznaczenie dochodu na spłatę kredytu, który został zaciągnięty na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia. Poza tym zakres pojęcia „budowa budynku mieszkalnego" obejmuje zakup płytek do łazienki i ceramiki łazienkowej, wykonanie podmurówki i tarasu zgodnie z projektem domu, zakup klimatyzacji i odkurzacza centralnego, które zostaną na stałe wmontowane w wybudowany dom oraz zabudowę szafami wnękowymi.
Ale zakup ogrodzenia działki oraz urządzenie podwórka to nie budowa, lecz zagospodarowanie terenu wokół budynku. Wydatki te nie korzystają więc ze zwolnienia.