Aby dopłata do wypoczynku dzieci i młodzieży mogła być zwolniona z PIT, muszą być spełnione konkretne warunki. Określa je art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nim wolne od podatku są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonych z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu – dzieci i młodzieży do 18 lat.
Zwolnienie nie będzie zatem miało zastosowania do dofinansowania wypoczynku młodzieży, która ten wiek ukończyła. Pracownik (rodzic), który otrzyma świadczenie w postaci dofinansowania wypoczynku, będzie musiał je doliczyć do pozostałych przychodów i zapłacić podatek. Problemów z rozliczeniem nie będzie jeśli dziecko ukończy 18 lat przed wyjazdem na zimowisko albo po powrocie z niego. Wtedy wiadomo, że całość przyznanego dofinansowania jest opodatkowana co oznacza, że trzeba potrącić zaliczkę na PIT.
Pewne problemy mogą pojawić się wtedy, gdy dziecko kończy 18 lat w czasie zimowiska. Wtedy konieczne będą działania matematyczne, gdyż tylko część dopłaty w wysokości proporcjonalnej do okresu od ukończenia 18 roku życia do końca pobytu dziecka na wypoczynku będzie podlegała doliczeniu do przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu. Jak ustalić ilości dni, za które należy opodatkować dopłatę do wypoczynku? Trzeba policzyć dni do urodzin i te, po ukończeniu 18 lat. Za te pierwsze dopłata będzie z PIT