Anna Wojda

Anna Wojda

absolwentka prawa na UMK w Toruniu

Dr Mateusz Piątkowski: Nie da się doprowadzić Niemiec siłą do sądu

Reparacje to nie tylko przelew z jednego konta rządu na drugie. To przede wszystkim upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni w Polsce – mówi dr Mateusz Piątkowski z Katedry Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Łódzkiego.

Ekspert o reparacjach: Siłą Niemiec przed sądem nie postawimy

Reparacje to nie tylko przelew z jednego konta rządu na drugie. To przede wszystkim upamiętnienie ofiar niemieckich zbrodni w Polsce – mówi dr Mateusz Piątkowski, Katedra Prawa Międzynarodowego, Uniwersytet Łódzki.

Piątkowski: Reparacje to nie tylko przelew z jednego konta na drugie

Nie wszystko co jest słuszne jest egzekwowalne, ale to nie oznacza, że nie należy o tym rozmawiać. Droga sadowa jest tylko jednym ze sposobów pokojowego rozstrzygania sporów międzynarodowych. Jest dyplomacja, są negocjacje i o reparacjach musimy mówić wielowektorowo – mówił w programie Rzecz o prawie dr Mateusz Piątkowski z Katedry Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Łódzkiego.

Nie da się mieszkać bez świadectwa

Dokumenty dotyczące charakterystyki energetycznej budynków mają być obowiązkowymi załącznikami.

Bartosz Tiutiunik: Przyzwoitość powinna działać w obie strony

Gdy adwokat umawia się z aplikantem na wynagrodzenie i nie dotrzymuje zobowiązania, należy to piętnować. Podobnie jak to, że aplikant pracuje za darmo. Takich przypadków nie można akceptować i nie ma na nie zgody samorządu – mówi Bartosz Tiutiunik, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Inspekcja sprawdzi, czy aplikant dostaje wynagrodzenie

Państwowa Inspekcja Pracy potwierdza: może nakazać patronowi wypłatę należnego praktykantowi wynagrodzenia.

Anna Wojda: Widzimisię prezydenta decyduje o losach Temidy

Zachowanie prezydenta jest oburzające. Stale słyszymy o przeciążonych sądach, obywatele coraz dłużej czekają na sprawiedliwość, a ludzie, którzy mogliby choć trochę poprawić sytuację, nie mogą orzekać, bo prezydent nie wręcza im aktów mianowania.

Anna Wojda: Jajka z niespodzianką

Kto znajdzie się w finałowej jedenastce i zajmie sędziowskimi dyscyplinarkami? Pierwsza prezes SN zrobiła swoje, teraz czas na Andrzeja Dudę i jego „kindery”.

Anna Wojda: Próby reformowania szpitali są jak kroplówka dla umierającego

Niestety, wiadomo już, że na reformę modernizującą placówki nie ma co liczyć. Nie teraz i nie w zapowiadanej formie. Czy służba zdrowia tę opieszałość przeżyje?

Anna Wojda: Wszystko w rękach prezydenta

Gdyby 11 sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN od razu było losowanych, można by mówić, że o ich wyborze zdecydował ślepy los. Losowanych jest jednak 33 sędziów, a dopiero spośród nich jedenastkę wybierze Andrzej Duda.