Anna Wojda

Anna Wojda

absolwentka prawa na UMK w Toruniu

Anna Wojda: Czas wrócić na ziemię. Zerowe podatki to mit

Choć rząd mówi o historycznej obniżce podatków, warto wstrzymać się z planowaniem wydawania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy. Bo kraina wiary w dobrą przyszłość jest dla naiwnych.

Maciej Taborowski, zastępca RPO: polexit to propozycja samego TK

Nie wykluczam, że w którymś momencie zapadnie decyzja polityczna o polexicie, że wychodzimy z UE. TK w swoim ostatnim wyroku wyeliminował z porządku prawnego szereg zasad, które stanowią o istocie funkcjonowania UE – mówi Maciej Taborowski, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mec. Agata Bzdyń: Patrzmy władzy na ręce ws. uchodźców

Intencją Łukaszenki jest pokazanie, że po polskiej stronie granicy prawa człowieka nie istnieją. Że demokracja nie istnieje, że jesteśmy potworami, które mordują małe dzieci – mówi Agata Bzdyń, adwokat, które próbowała wraz z innymi prawnikami dotrzeć do uchodźców przy naszej wschodniej granicy, ale jej się nie udało.

Anna Wojda: Polski Ład z zakalcem

Tworzenie nowych przepisów podatkowych przypomina poczynania początkującego kucharza. Napracował się, a wszyscy go krytykują. Bo też to nie starania są oceniane, ale efekt końcowy.

Anna Wojda: Średnio wyszło, panie ministrze

Na ulgę dla klasy średniej mogą liczyć tylko szczęśliwcy. I choć rząd mówi, że ma ona objąć pracujących na umowach o pracę, nie dodaje, że tylko wtedy, gdy nie zarabiają na innych kontraktach więcej niż na etacie.

Katarzyna Słubik: politycy sączą truciznę o migrantach

Jestem przerażona, jaką truciznę sączą politycy do ucha polskiej opinii społecznej. Ustawmy narrację tak, by odpowiadała stanowi faktycznemu – mówi Katarzyna Słubik, prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej o sytuacji migrantów na wschodniej granicy Polski.

Anna Wojda: Zagraj to jeszcze raz, Witek

Marszałek Sejmu, uzasadniając prawną dopuszczalność ponownego głosowania, mówiła na sali posiedzeń, że zasięgnęła opinii pięciu prawników. Zasięgnęła, czyli przeczytała i wybrała to, co było dla niej wygodne. I to z opinii z 2018 roku.

Senator Krzysztof Kwiatkowski o realizacji wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Konstancja Gierba, adwokat z RK Legal o szczepieniach przeciwko Covid-19

Jeśli TSUE mówi o wadliwości powołania obecnych członków Izby Dyscyplinarnej SN to jedynym wyjściem jest rozwiązanie Izby i wygaszenie stosunków służbowych tych osób, które w Izbie zasiadają – mówił senator Krzysztof Kwiatkowski. I dodaje: Jeżeli pomysłem na realizację wyroku, kompletnie nieudanym i niezgodnym z tym, co wskazał TSUE byłoby połączenie Izby Dyscyplinarnej z Izbą Karną, albo przesunięcie tych sędziów do innej izby w SN, to od razu powiem: nie tędy droga. Co by się stało, gdyby te osoby wadliwie powołane przesunięto np. do Izby Karnej? Każdy obywatel, którego sprawa byłaby przez tych sędziów rozstrzygana, później miałby uzasadnione obawy, czy to rozstrzygnięcie jest prawidłowe. Jedynym realnym projektem, realizującym wyrok TSUE i Trybunału Praw Człowieka jest projekt senacki, który przedstawiłem. Każde inne rozwiązanie będzie takim, które nieskutecznie będzie realizować te wyroki a z punktu widzenia obywatela będzie wprowadzać chaos prawny. W drugiej części programu Anny Wojdy Konstancja Gierba, adwokat z RK Legal mówiła o tym, że szczepienia przeciwko Covid-19 mogą być niedługo obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych.

Anna Wojda: Podatkowy sitcom

Polski Ład stał się Polskim Nieładem. Bo jak inaczej nazwać to, co rządzący fundują przedsiębiorcom i biurom rachunkowym?

Prof. E. Łętowska o wyroku TSUE ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Adam Kaczor, doradca restrukturyzacyjny o problemach finansowych firm

Trybunał w Luksemburgu nie narzucił nam żadnego określonego sposobu organizacji wymiaru sprawiedliwości. Mówi tylko, że sędziowie mają być niezawiśli, a sądy mają być niezależne – ocenia czwartkowy wyroku TSUE prof. Ewa Łętowska. I dodaje: „Mamy do czynienia z pewną grą propagandową. Sprzedajemy nasz wynalazek historyczny, a mianowicie liberum veto. Wyrzekamy się wojny na argumenty prawne i ścieżkę prawną i zaczynamy wkraczać na wojnę polityczną. Bieda polega na tym, że arena na której się to rozgrywa, to nie jest polski sejmik historyczny ani Sejm, w związku z czym to liberum veto skuteczności nie ma. W drugiej części magazynu "Rzecz o prawie" gość Anny Wojdy, Adam Kaczor, doradca restrukturyzacyjny z KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna z Krakowa wyjaśnia dlaczego, gdy firma ma problemy finansowe, nie powinna zwlekać i jak najszybciej pomyśleć o postępowaniu restrukturyzacyjnym.