Początek każdego roku to okres rozliczeń podatkowych. Choć miliony Polaków zdążyło się już oswoić z tym obowiązkiem, częste zmiany przepisów ustawy o PIT, rozbieżne orzecznictwo i interpretacje nadal nie ułatwiają zadania. Jak co roku przypominamy zasady dotyczące zeznań rocznych. Podpowiadamy też jak uniknąć pułapek i błędów.
Wybór druku
Podstawową kwestią z jaką musi zmierzyć się podatnik przygotowujący się do rozliczenia rocznego PIT jest wybór odpowiedniego zeznania.
– O tym ile i jakich formularzy PIT musi złożyć podatnik decyduje to jakiego rodzaju przychody uzyskiwał w trakcie roku podatkowego – wyjaśnia Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski,Nikończyk,Dec&Partnerzy.
Problemu z wyborem nie powinny mieć osoby, które pracują tylko na etacie. W ich przypadku sprawa jest prosta: wypełniają PIT-37. Może się jednak zdarzyć, że ktoś był na etacie, sprzedał mieszkanie i grał na giełdzie. Taka osoba będzie musiała wypełnić trzy formularze: PIT-37,PIT-38 i PIT-39. Nie może wybrać jednego druku i wrzucić wszystkich kwot do jednego worka.
Druki formularzy podatnicy znajdą w urzędach skarbowych, na oficjalnej stronie ministerstwa finansów (www.mf.gov.pl), w Internecie. Do wypełnienia PIT można użyć też specjalnego programu np. z płyty i wydrukować go już po wypełnieniu. Nie ma znaczenia czy PIT zostanie wypełniony w komputerze czy ręcznie. W tym drugim przypadku należy użyć czarnego lub niebieskiego koloru i dużych drukowanych liter.