Z fiskusem trzeba się rozliczyć co do złotówki

Podatnik, który musi dopłacić do podatku za 2013 r. może złożyć roczne zeznanie już teraz, a z wpłatą zaczekać do ostatniej chwili tj. 30 kwietnia.

Publikacja: 10.03.2014 07:47

Podstawową kwestią z jaką musi zmierzyć się podatnik przygotowujący się do rozliczenia rocznego PIT

Podstawową kwestią z jaką musi zmierzyć się podatnik przygotowujący się do rozliczenia rocznego PIT jest wybór odpowiedniego zeznania.

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Początek każdego roku to okres rozliczeń podatkowych. Choć miliony Polaków zdążyło się już oswoić z tym obowiązkiem, częste zmiany przepisów ustawy o PIT, rozbieżne orzecznictwo i interpretacje nadal nie ułatwiają zadania. Jak co roku przypominamy zasady dotyczące zeznań rocznych. Podpowiadamy też jak uniknąć pułapek i błędów.

Wybór druku

Podstawową kwestią z jaką musi zmierzyć się podatnik przygotowujący się do rozliczenia rocznego PIT jest wybór odpowiedniego zeznania.

– O tym ile i jakich formularzy PIT musi złożyć podatnik decyduje to jakiego rodzaju przychody uzyskiwał w trakcie roku podatkowego – wyjaśnia Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski,Nikończyk,Dec&Partnerzy.

Problemu z wyborem nie powinny mieć osoby, które pracują tylko na etacie. W ich przypadku sprawa jest prosta: wypełniają PIT-37. Może się jednak zdarzyć, że ktoś był na etacie, sprzedał mieszkanie i grał na giełdzie. Taka osoba będzie musiała wypełnić trzy formularze: PIT-37,PIT-38 i PIT-39. Nie może wybrać jednego druku i wrzucić wszystkich kwot do jednego worka.

Druki formularzy podatnicy znajdą w urzędach skarbowych, na oficjalnej stronie ministerstwa finansów (www.mf.gov.pl), w Internecie. Do wypełnienia PIT można użyć też specjalnego programu np. z płyty i wydrukować go już po wypełnieniu. Nie ma znaczenia czy PIT zostanie wypełniony w komputerze czy ręcznie. W tym drugim przypadku należy użyć czarnego lub niebieskiego koloru i dużych drukowanych liter.

Przy wyborze formularza warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię. Wzoru druków formalnie co do zasady co roku ulegają zmianie. W praktyce nie powoduje to jednak zmiany ich wyglądu czy układu. Stąd łatwo o pomyłkę. To czy mamy właściwy formularz można sprawdzić po numerku jaki znajduje się w dolnym prawym roku formularza. Jest tam podana jego nazwa i w nawiasie numer. Przykładowo wzór najpopularniejszego formularza obowiązującego za 2012 r. był oznaczony PIT-37(18), a za 2013 r. PIT-37(19).

Powstaje pytanie co z podatnikiem, który rozliczy się na niewłaściwym starym druku? W praktyce nie powinno to wywołać reperkusji.

– Uważam, że jest to niewielki błąd. Uznałbym, że nie powoduje to skutku w postaci niewywiązania się z obowiązku złożenia zeznania - uspokaja Michał Wojtas doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL.

Zauważa, że jeśli treść formularza się nie zmieniła podatnik co najwyżej może zostać poproszony o jego powtórne złożenie na właściwym druku.

Niedopłata daniny

Zgodnie z ustawą o PIT na złożenie najpopularniejszych rozliczeń osób fizycznych mamy czas do 30 kwietnia. W tym roku ten dzień wypada w środę. Jest to też ostatni dzień na wpłatę podatku jeśli z zeznania wynika jego niedopłata. Czy z obu tych obowiązków trzeba wywiązać się w tym samym czasie?

– Nie ma takiego obowiązku. Podatnik może wysłać zeznanie roczne wcześniej np. w marcu, a z dopłatą poczekać do ostatniej chwili. Ważne jest tylko, by nie spóźnił się z dopłatą podatku. Przekroczenie ustawowego terminu 30 kwietnia spowoduje powstanie zaległości, co wiąże się z koniecznością uiszczenia odsetek - mówi Michał Roszkowski radca prawny doradca podatkowy, partner w Accreo.

Wpłatę czy przelew trzeba wykonać najpóźniej do północy 30 kwietnia. Ekspert przypomina, że z fiskusem trzeba rozliczyć się nawet wtedy, gdy dopłata podatku wynikająca z wypełnionego zeznania rocznego wynosi 1 zł.

Rozliczenie roczne 2013

Najpopularniejsze formularze

PIT-37

– jest przeznaczony m.in. dla osób, które uzyskały przychody opodatkowane według skali ze stosunku pracy, z emerytur lub rent krajowych, ze zlecenia, stypendiów.

PIT-36

- przeznaczony m.in. dla osób, które uzyskały przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, a także dla rodziców, którzy mają obowiązek doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci.

PIT-36L

- wypełnią go przedsiębiorcy, którzy w 2013 r. wybrali liniową 19 proc. stawkę podatku dochodowego.

PIT-38

- przeznaczony jest m.in. dla osób, które osiągnęliśmy przychody z kapitałów pieniężnych (akcje, obligacje, certyfikaty inwestycyjne itp.).

PIT-39

- wypełnią go osoby, które w 2013 r. uzyskały przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych np. sprzedaży domu czy mieszkania.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem