Początek roku to tradycyjnie okres rozliczeń z fiskusem. Podatnicy mają jeszcze trochę czasu, bo termin rozliczenia PIT za ubiegły rok upływa dopiero w środę 30 kwietnia. Gromadząc niezbędne dokumenty, przeglądając przepisy o ulgach i rozliczeniach, warto pamiętać o przywileju, który pozwala podzielić się częścią należnej fiskusowi daniny z najbardziej potrzebującymi. Instytucja 1 proc. – bo o niej właśnie mowa – funkcjonuje w polskim systemie podatkowym od ponad dekady. Nadal jednak nie każdy korzysta z prawa decydowania, gdzie trafi 1 proc. PIT. Tymczasem procedura jest bardzo prosta.
Sprawdź ?odbiorcę
Zasady przekazywania 1 proc. PIT reguluje kompleksowo art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przepisu jasno wynika, kto może być beneficjentem takiego wsparcia, kto może je przekazać i w jaki sposób pieniądze z tego tytułu trafią do potrzebujących.
Prawo do ubiegania się o część podatku przysługuje tzw. organizacjom pożytku publicznego. Zasady ich funkcjonowania określa ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Działalność pożytku publicznego to wedle ustawy działalność społecznie użyteczna i prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Sfera działań organizacji pożytku publicznego jest bardzo szeroka. Obejmuje m.in. takie zadania, jak pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, kultura, turystyka.
480 mln zł w ramach 1 proc. Polacy przekazali w swoich rozliczenieniach podatkowych za 2012 r.
Aby jednak zbierać pieniądze z 1 proc. PIT, nie wystarczy sam status organizacji pożytku publicznego. Taką możliwość mają tylko te organizacje, które zostały wpisane na specjalną listę. Prowadzi ją minister pracy i polityki społecznej. Lista ma formę elektroniczną i od 15 grudnia 2013 r. jest udostępniana na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.mpips.gov.pl.